Az Egyház prioritásai Európában
Budapesten tanácskoztak a CCEE és a COMECE elnökségi tagjai
2008. május 1., csütörtök 18:46

Erdő Péter bíboros, a CCEE elnöke meghívására április 27-től 29-ig Budapesten tanácskoztak a CCEE (Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa) és a COMECE (Európai Unió Püspöki Konferenciái Bizottságának) elnökségi tagjai. A két európai püspöki szervezet felelősei az aktuális európai kérdésekről osztották meg egymással gondolataikat az MKPK székházában tartott megbeszélésen.

Megállapították, hogy a kulturális-antropológiai krízis a legnagyobb kihívás az Egyház számára az európai kontinensen. Ehhez kapcsolódik az élet értelme és az erkölcsi felelősség iránti érzék gyengülése az élet, a család, az igazságosság és a környezetvédelem területén. Erre a helyzetre adandó válaszként nem elegendő egy általános, Isten nélküli lelki dimenzió visszaadása, hanem magát Istent kell sürgősen visszaadni Európának.

Május 5-én kezdődik Brüsszelben a 4. találkozó az európai intézmények (Bizottság, Parlament és Tanács) felelősei és az Európában jelen lévő vallások vezetőinek csoportja között a vallások közötti párbeszéd, a megbékélés és a klímaváltozás témáiról. Reméljük, hogy a jövőben ezek a lépések az eddiginél egyre konkrétabban és gyümölcsözőbben is megvalósítják majd a vallási közösségek és az európai intézmények között azt a nyílt és rendszeres párbeszédet minden olyan közös érdekű témáról, amelyet a Lisszaboni Szerződésben tervbe vettek.

A CCEE elnöksége meghatározta 2008-as plenáris ülésének programját is, amelyen Európa minden Püspöki Konferenciájának elnöke részt vesz szeptember 30. és október 3. között Esztergomban. A konferencia alapvető témája az Egyház és a média kapcsolata. A meghívottak között szerepelnek az afrikai (SECAM) és a dél-amerikai (CELAM) kontinens püspöki szervezeteinek elnökei is, hiszen a CCEE fontosnak tartja az ezen kontinensek püspökeivel való együttműködés elmélyítését – olvasható a tanácskozásról kiadott sajtónyilatkozatban.

A tanácskozás résztvevői voltak:

A CCEE részéről
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek, prímás, a CCEE elnöke
Josip Bozanic bíboros, zágrábi érsek, a CCEE alelnöke
Jean-Pierre Ricard bíboros, bordeaux-i érsek, a CCEE alelnöke
Aldo Giordano, a CCEE főtitkára
Janka Ferenc, a CCEE főtitkár-helyettese
Héray András FSO, a CCEE titkársága részéről

A COMECE részéről
Adrianus van Luyn SDB rotterdami püspök, COMECE elnöke
Diarmuid Martin dublini érsek, a COMECE alelnöke
Piotr Jarecki varsói segédpüspök, a COMECE alelnöke
Noël Treanor, Down és Connor püspöke, a COMECE főtitkára
Stefan Lunte, a COMECE főtitkár-helyettese

Magyar Kurír/katolius.hu

Példát adtam nektek, hogy amit én tettem, ti is tegyétek meg.