A Debrecen–Nyíregyházi Egyházmegye tizenöt éves
2008. június 2., hétfő 11:32

II. János Pál pápa tizenöt évvel ezelőtt, 1993. május 31-én alapította meg a Debrecen–Nyíregyházi Egyházmegyét. Bosák Nándor, az egyházmegye első püspöke szintén ezen a napon kapta meg kinevezését. Ezekre az évfordulókra emlékeztek szombaton Debrecenben.

Az ünnepségen részt vett Ternyák Csaba egri érsek, Majnek Antal munkácsi megyéspüspök, Schönberger Jenő szatmárnémeti megyéspüspök, valamint az egyházmegye papjai, szerzetesei, az egyházközségi képviselőtestületek elnökei, intézményvezetők, akolitusok, hitoktatók és a világi hívők közössége.

Ternyák Csaba érsek, a Szent Anna-székesegyházban megtartott ünnepi szentmise főcelebránsa beszédében köszöntötte Bosák Nándor megyéspüspököt: „Mi a püspök feladata a helyi egyházban, amelynek az élén áll?” – tette fel a kérdést az érsek. „Az, hogy vezesse Isten népét, hirdesse az evangéliumot, és imájával valamint a szentségek kiszolgáltatása révén megszentelje a rábízottakat. Krisztus missziós parancsa valósul meg a püspök életében. Az egyházmegye püspökének legfontosabb küldetése egy szóban összefoglalva: misszió, amihez jelen kell lennie, ott ahol az emberek élnek.”

„Sok vita előzte meg II. János Pál pápa korszakalkotó döntését, amellyel két új egyházmegyét alapított, és lényegesen átrajzolta a meglévő egyházmegyék határait” – utalt Ternyák Csaba a magyarországi katolikus egyház kormányzati területeinek alkalmasabb elosztására. „Azóta az élet is igazolta a pápa bölcs előrelátását a modern lelkipásztorkodás előfeltételeit megteremtésével, hogy a püspököket közelebb hozta papjaihoz és híveihez. Csak az itt élők tudják megmondani mi minden változott azóta, amióta a püspök karnyújtásnyira van a híveitől” – fogalmazott az érsek.

Az ünnepség a Szent József Gimnáziumban folytatódott, ahol Bosák Nándor püspök emlékezett vissza az elmúlt tizenöt esztendőre. Kifejtette: az egyházmegye megalakulásának elsődleges célja az volt, hogy kitűnjön az egyház természete, a püspök a papjaival együtt megfelelően és hatékonyan végezze a feladatait a hívek lelkipásztori ellátása érdekében.

A főpásztor fontosnak tartotta kiemelni, hogy az egyházmegye magalakulásakor a 110 meglévő plébániát és az ehhez tartozó 70-80 fíliát 70 aktív pap látta el. Ezt a struktúrát  kellett céltudatosan átalakítani plébániai központok létrehozásával. Ezzel az egyházközségek is szükségszerűen önállóbbakká váltak és a világi hívektől felelősségteljesebb szolgálatot kívántak. A 15 év alatt 20 új templom épült. Ez idő alatt 30 pap távozott el az élők sorából és 36 új papot szenteltek.

Forrás: Magyar Kurír

Beteljesedett!