A máriabesnyői kegytemplom bazilika rangot kapott
2008. szeptember 8., hétfő 09:56

Az alábbiakban Juliusz Janusz apostoli nuncius köszöntőjét adjuk közre, amely a máriabesnyői kegytemplom bazilika minor rangra emelésekor, szeptember 7-én hangzott el.

A Boldogságos Szűz Mária, Isten Anyja születése, azaz Kisboldogasszony ünnepének vigíliáján gyűltünk össze máriabesnyői otthonában, hogy köszöntsük, tiszteljük őt, és rábízzuk az életünket. Már sok adományban részesültünk az Úrtól Édesanyjának közbenjárására, ezért ki akarjuk mutatni iránta a hálánkat és gyermeki ragaszkodásunkat. A magyar hívek századokon át erőfeszítéseket tettek annak érdekében, hogy Szűz Máriának ez a háza a lehető legszebb legyen, festményekkel, kegytárgyakkal ékesítették, és folytonosan látogatták ezt a gyönyörű, Nagyboldogasszony tiszteletére szentelt templomot. Ma a Mária-tiszteletünket kivételes módon fejezzük ki, hiszen háza, a máriabesnyői kegytemplom a basilica minor címet kapja meg. Hálásak vagyunk Beer Miklós váci püspök úrnak, aki sokat tett ezért, hiszen ő nyújtotta be a kérelmet erre a titulusra, valamint tisztelettel megköszönjük a Szentatyának, XVI. Benedek pápának, hogy megadta ezt a kegyet. Amikor májusban a magyar püspökök Rómában jártak ad limina látogatáson, akkor azt mondta a Szentatya, hogy nagyra értékeli azokat a kezdeményezéseiket, amelyek a lelkipásztorkodás hagyományos formájának ápolására irányulnak, mint amilyenek a Mária-kegyhelyekre történő zarándoklatok is. A Mária-kegyhelyek a megtérés, a hitben való megerősödés és a remény különleges helyei. Különleges helyek ezek, mert Mária minden házában Fiát, Jézust várjuk, az emberiség Üdvözítőjét és Megváltóját. Ma a Szentatya is zarándokol, a Bonaria-i Miasszonyunk kegyhelyét keresi fel az Olaszországhoz tartozó Szardínia szigetén. A magyar nép, aki Máriának ajánlotta önmagát, anyai pártfogásának köszönhetően sok nehéz próbát állt ki ezeréves történelme során. Ma is Mária közbenjárását kérjük, és azokért is imádkozunk, akik elfelejtették a Mária házába vezető utat. Nagy öröm számomra a megtiszteltetés, hogy felolvashatom a dokumentumot, amellyel a basilica minor rang odaítéltetik ennek a templomnak, egyúttal minden zarándoknak az Úr minden áldását és Szűz Mária anyai pártfogását kívánom.

Én vagyok az élet kenyere.

Soubirous Szent Bernadett

Egy enyhe téli napon rőzsegyűjtés közben ragyogó fénnyel körülvett lányalakot látott meg a Gave folyócska partján levő sziklabarlangnál. Ijedtében Rózsafüzérét kapta elő, a kisértés gondolatát keresztvetéssel akarta elhessegetni. A jelenség is keresztet vetett a rózsafüzérével, Bernadettel együtt némán imádkozta a szentolvasót. A kis Bernadettel rőzsét gyűjtő társnői semmit sem láttak a jelenésből.