English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Az esztergomi papság életrajzi lexikona
2008. szeptember 19., péntek 11:05

Sokéves munkával gyűjtötte össze Beke Margit történész az 1892-2006 között az Esztergomi (Esztergom-Budapesti) Főegyházmegyéhez tartozó papokra vonatkozó adatokat, melyek alapján összeállította életrajzukat. A Szent István Társulatnál napvilágot látott vaskos, nyolcszáz oldalas lexikon nem kevesebb, mint háromezer életutat mutat be. Az 1892-es kezdő időpont kiválasztása nem önkényes. Egy hasonló életrajzi lexikonnak, amely az esztergomi papságról latin nyelven 1894-ben jelent meg, ez volt a záró dátuma.


Az egyes szócikkek nyomon követik az anyakönyvi adatokon, családi körülményeken túl az iskoláztatást is. Ezt követi a papi állomáshelyek megjelölése, illetve a papi rangfokozatok ismertetése. Természetesen szerepel a kötetben a papok – akár az egyházi életben, akár a civil szférában – végzett tudományos munkássága és az ezzel kapcsolatos kitüntetések. A szerző kitér a konkrét és lelki értelemben vett építő, közösségszervező tevékenységre is.

A 20. század diktatúráinak következtében számos életrajzban olvashatunk papok ellen indított eljárásokról, zaklatásokról, vértanúhalálról, illetve az üldözöttekért végzett önfeláldozó munkáról. (Lásd: Mindszenty József, Meszlényi Zoltán, a vakleányok védelmében életét áldozó Hummel Kornél, Kormos Ottó, akinek „véletlenül” rossz injekciót adtak be, amibe belehalt; Kucsera Ferenc, aki az 1919-es vörös terror áldozata. Az üldözötteket védte Király József, Miklósy László, Köhler Ferenc és mások.)

Nyomon követhetjük a papok írói és tudományos munkásságát is a szócikkekhez csatlakozó bibliográfiákból. A kötet természetesen bemutatja a kor esztergomi érsekeinek és püspökeinek életét és munkásságát is.

Sokan lelkipásztori, pedagógusi tevékenységük mellett közéleti, művészeti, természet- és társadalomtudományos területen, népművelőként, műgyűjtőként vagy mecénásként kamatoztatták tehetségüket, például Pór Antal, Maszlaghy Ferenc, Dankó József, Dedek Crescens Lajos, Némethy Lajos, Majer István, Szappanyos Béla, Buzna Sándor, Dominek György. Két térképésze is van az esztergomi papságnak, Miklosovich Alajos és Bajcsy Lajos személyében.

Kiváló nyelvtehetségek voltak köztük, mint Sebők Imre, Meszlényi Zoltán, Fischer-Colbrie Ágost, és a neves orientalista Kmoskó Mihály. Költők és műfordítók voltak Sándor Dénes, Sárhegyi Lajos, Városi István, Sujánszky Antal, Nagy Miklós. Komlóssy Ferenc pedig Pozsonyban virágjátékokat rendezett, pályázatokat írt ki. Filatélista volt Kőhegyi József, eszperantista Zimonyi István, a gyorsírás tanára Raáb Alajos Tivadar.

A sport területén úttörő tevékenység fűződik Madaras Aurél plébános nevéhez, aki az esztergomi vitorlázó repülés hőskorában szerzett érdemeket. Egyházzenész, orgonaművész volt Koudela Géza, Molnár Rezső, Pantol Márton karnagy és Demény Dezső. Híres növénynemesítő volt Agnelli József, aki többféle kukoricát, gabonát, dinnyét és burgonyát nemesített, illetve gyógynövényeket termelt és eredményeit publikálta. Természetesen a többség, akik „csupán” a plébániai közösség érdekében éltek le életüket, szintén jelentős mértékben hozzájárultak az ezeréves egyházmegye küldetéséhez, a világ megszenteléséhez.

„Szilárdan hisszük, hogy az előttünk jártak legjobbjainak, a vértanúknak és hitvallóknak közbenjárása kíséri mai papi nemzedékünk fáradságos munkáját” – írja Erdő Péter bíboros a lexikon előszavában.








Napi evangelium
Beteljesedett!
  Jn 19,12-42

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum