Prohászka Ottokár emlékezete
2008. október 10., péntek 11:47

Százötven éve, 1858. október 10-én született Prohászka Ottokár székesfehérvári megyéspüspök. Emlékére tudományos konferenciát rendeznek Székesfehérváron a Szent István Művelődési Házban október 11-én 14 órától. A székesfehérvár-vasútvidéki templomban pedig 18 órakor ünnepi misével emlékeznek a főpásztorra.

Prohászka Ottokár Nyitrán született, apja, Prohászka Domokos útmester volt. Anyanyelve német, csak később tanult meg magyarul, illetve szlovákul. Gimnáziumi tanulmányait Losoncon, Nyitrán a piaristáknál, Kalocsán a jezsuitáknál és az esztergomi kisszemináriumban végezte. A Pápai Gergely Egyetemen végezte a teológiát 1875–1882 között. 1881-ben szentelték pappá az Örök Városban. Az esztergomi kisszemináriumban tanított latint és görögöt, erkölcsteológiát, illetve dogmatikát, majd spirituálisként is működött. A vallásosság fellendítése céljából 1892-től havonta előadást tartott a budapesti Mária-kongregáció Damjanich utcai házában. 1904-ben a budapesti egyetem dogmatika tanszékének rendes tanára lett. A következő évben a Székesfehérvári Egyházmegye vezetésével bízta meg X. Pius pápa, aki december 21-én püspökké szentelte Rómában. Püspöki jelmondata: Dum spiro, spero (Amíg élek, remélek).

Farkas Edittel közösen alapította meg a Szociális Missziótársulatot, amelyből később kivált a Szociális Testvérek Társasága. Prohászkát a tanácsköztársaság idején kilakoltatták püspöki palotájából. A kommün bukása után politikai szerepre is vállalkozott: Székesfehérvár képviselője volt az első nemzetgyűlésben, valamint a Keresztény Nemzeti Egyesülés pártelnöke.
A Magyar Tudományos Akadémiának előbb levelező, majd rendes tagja, a Kisfaludy Társaságba is beválasztották, és a Szent István Akadémia alapításában is részt vett. Számos teológiai munkája jelent meg.

Budapesten, az Egyetemi templom szószékén érte agyvérzés 1927. április 1-jén, nagyböjti lelkigyakorlatos beszéde közben. Másnap hunyt el. Földi maradványait a székesfehérvári temetőkápolnában helyezték nyugalomra, onnan 1938-ban ünnepélyes keretek között a tiszteletére emelt Prohászka-emléktemplomba szállították.

Október 11-én az emléktemplomban tiszteleg a Székesfehérvári Egyházmegye egykori püspöke előtt. A szentmisén, melynek főcelebránsa Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek, első alkalommal vesznek részt a Spányi Antal megyéspüspök által alapított Prohászka Imaszövetség tagjai. A szervezet papi és szerzetesi hivatásokért könyörög a névadó szellemében.

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)

Beteljesedett!