Beiktatták az új tábori püspököt
2009. január 9., péntek 13:58

Ünnepi szentmise keretében iktatták be hivatalába Bíró László tábori püspököt a Szent István-bazilikában január 9-én délelőtt. A szentmisén jelen volt Erdő Péter bíboros, Juliusz Janusz apostoli nuncius, Majnek Antal munkácsi megyéspüspök és a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tagjai.

A beiktatás kezdetén Juliusz Janusz nuncius felolvasta a 2008. november 20-án kelt bullát, melyben XVI. Benedek pápa Bíró László püspököt katonai ordináriussá nevezi ki. Az Katolikus Tábori Püspökség új vezetőjét Erdő Péter bíboros köszöntötte a püspöki konferencia nevében.

Magyarország prímása a szentmisén elmondott homíliájában – a tábori szolgálatra irányítva a figyelmet – kiemelte: „A tábori lelkészek személyében is Krisztus akar szólni az emberekhez, ő akarja tanítani, erősíteni, az életszentségre vezetni őket. Bármilyen nagynak érezzük is ezt a feladatot, bármilyen távoliak is sokszor a katonáskodás körülményei mondjuk a plébániai közösségek életétől, mégis ott a helyünk a katonák mellett is, mert Jézus mindenkihez szól, mindenkit hív magához. És nem mindig az az ember áll legközelebb hozzá, aki a polgári élet körülményei között nyugalomban és elégedetten él. Sokszor aki az élet határhelyzeteibe kerül, annak a legnyitottabb a szíve az Örömhír befogadására.” (A szentbeszéd teljes szövege a Magyar Kurír Dolumentumok rovatában olvasható.)

A szentmise végén Bíró László a rá váró szolgálatról így fogalmazott: „Krisztuskövető emberként az a feladatom, hogy közel kerüljek a rám bízott emberekhez, a Magyar Honvédség katonáihoz és a tábori lelkészekhez. Katolikus tábori püspökként szeretnék emberként jelen lenni a katonák között, emberként és emberi munkával a Magyar Honvédség hazánkért végzett szolgálatában. Támogatni szeretném őket szolgálatukban és valamennyi lelkipásztori tevékenységükben, miközben szeretnék atyjuk is lenni, főpásztoruk és püspökük, hogy bátor szívvel és erős lélekkel tudjunk együtt paptestvéri közösségben, szeretetben szolgálni Istent, hazánkat, honvédelmünket, egyházunkat.”

A szertartáson megjelent Havril András vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke, Mikita János altábornagy, a vezérkari főnök helyettese, Tömböl László altábornagy, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi parancsnoka és Füredi Károly, a Honvédelmi Minsztérium szakállamtitkára.

Beteljesedett!