Nagyboldogasszony ünnepe
2009. augusztus 14., péntek 13:57

Szűz Mária mennybevételét ünnepli augusztus 15-én a világegyház. A parancsolt ünnep – ami a katolikusok számára misehallgatási kötelezettséget jelent – ősi magyar elnevezése Nagyboldogasszony.

Az Egyház szent hagyománya úgy tartja, a Megváltó nem engedte át a földi enyészetnek édesanyja testét, hanem magához emelte a mennyei dicsőségbe. Mária elszenderedésének (latinul dormitio) napját már a VI. században ünnepelték Jeruzsálemben, és a következő évszázadtól Rómában is elterjedt. Az ünnepet Szent István király is megülte, sőt e napon ajánlotta Magyarországot a Szűzanya oltalmába. Ezért nevezzük Krisztus szülőanyját Magyarország égi pártfogójának, vagyis Patrona Hungariae-nak. (Az ünnep még amiatt is kötődik első királyunkhoz, hogy 1038-ban e napon hunyt el.)

Mária mennybevételének ünnepén Erdő Péter bíboros szentmisét mutat be az esztergomi bazilikában 10.30-kor. A naphoz kapcsolódó búcsúkat honlapunk Eseménynaptár rovatában találhatják meg.

Példát adtam nektek, hogy amit én tettem, ti is tegyétek meg.