English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Mit ér a katolikus társadalmi tanítás válság idején? – programváltozás!
2009. november 13., péntek 12:52

A Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola által szervezett november 14-i konferencia témája korunk gazdasági, környezeti és erkölcsi válságának a Katolikus Egyház társadalmi tanítása tükrében történő bemutatása s a lehetséges kiutak keresése. Az elemzést neves szakemberek végzik, nemcsak szaktudásukról, hanem szemléletükről is tanúságot téve. A konferencia XVI. Benedek pápa Caritas in Veritate kezdetű, ez év júniusában megjelent enciklikája előtt tiszteleg, hiszen az enciklika egyik apropója is a pénzügyi világválság kirobbanása volt.
  
A tanácskozás kapcsolatát az enciklikához legkézzelfoghatóbban Stefano Zamagni személye jelzi. Zamagni, a Bolognai Egyetem professzora, a New York-i Tudományos Akadémia tagja résztvevője volt annak a szakmai munkacsoportnak, amely az enciklika kidolgozásában tevékenykedett. A korábbi programmel ellentétben délelőtt elhangzó előadása is a Caritas in Veritate által javasolt válságkezelésről és a válság távolabbi okairól szól.


A tudományos találkozó másik neves külföldi vendége Helen Alford domonkos nővér – nevét a hazai olvasóközönség a Menedzsment, ha számít a hit című könyv egyik szerzőjeként és előadójaként ismerhette meg. Alford a római Pápai Szent Tamás Egyetem Társadalomtudományi Karának dékánja, előadásában az üzleti szakzsargonban slágerré vált „vállalatok társadalmi felelőssége (CSR)” és az Egyház társadalmi tanítása közti vélt vagy valós kapcsolatról beszél. A konferencia magyar előadói sem örvendenek kisebb tekintélynek, mint a külföldiek. Kerekes Sándor, a Budapesti Corvinus Egyetem tudományos és oktatási rektorhelyettese, közgazdász és környezetgazdász a válság gazdasági hátteréről és a szemléletváltás szükségességéről beszél; Zsóka Ágnes,Béres Tamás a Corvinus Egyetem adjunktusa a válság ökológiai hátteréről, a fogyasztói társadalom csapdáiról és a kiút lehetőségeiről ad elő a konferencia délelőttjén; a délután első előadását az Evangélikus Hittudományi Egyetem docense, tartja, a jövőért viselt felelősségről.

Az előadásokat kerekasztal-beszélgetés követi, s az ebédszünetben Helen Alford a „Menedzsment, ha számít a hit” második kiadását dedikálja, amely a Kairosz kiadó és a Mária Rádió közös kiadásában jelenik meg.

A konferencia minden előadása a keresztény társadalmi elvekhez, az Egyház társadalmi tanításának gondolataihoz kapcsolódik, s az oly gyakori felvetés a szemléletváltás szükségességéről itt egyértelműen a keresztény társadalmi tanítás mentén fogalmazódik meg. A válságot szokás több dimenzióban is bemutatni; egyértelmű a pénzügyi-gazdasági, a környezeti dimenzió, ám a harmadik faktorról, az erkölcsről teljességében kevesebb szó esik, pedig sokak szerint e tényező írja le a válság legmélyebb okát. A konferencia ebbe a szakszerűen jóval kevesebbet elemzett erkölcsi dimenzióba igyekszik belehelyezkedni, s e szempontból áttekinenti a másik két válságtényezőt.

A találkozó helyszíne, az előadók személye és az előadások témája előrevetítik azt a reményt, hogy a konferencia tevőlegesen hozzájárul az emberiség erőfeszítéseihez a válságból való kilábalásért.

Helyszín: Budapest, V. Piarista köz 1.

A konferencia végleges programja a Magyar Kurír Eseménynaptárában olvasható.

Magyar Kurír/katolikus.hu








Napi evangelium
Uram, kihez menjünk? Az örök élet igéi nálad vannak.
  Jn 6,60-69

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum