Befejeződött a püspöki konferencia tavaszi ülése
2010. március 4., csütörtök 12:05

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia március 2-3-án tartotta tavaszi rendes ülését. A testület  munkájáról Erdő Péter bíboros, az MKPK elnöke és Mohos Gábor titkár tájékoztatta a sajtó képviselőit március 4-én Budapesten.

A sajtótájékoztatón nyilvánosságra hozták a püspöki konferencia és a Magyarországi Református Egyház, valamint a Magyarországi Evangélikus Egyház közleményét, amelyben az áprilisi parlamenti választásokon való részvételre hívunk fel minden jóakaratú embert.

A püspökök testülete áttekintette egyházunk ez évi anyagi lehetőségeit. A tavalyi évhez képest idén nagyságrendileg 10%-kal kisebb költségevetésből kell gazdálkodnunk, amely igen komoly gondot jelent a már amúgy is nehéz helyzetben levő intézményeink és egyházközségeink számára. Mint ismeretes, a kormány tavalyi döntése értelmében idén az SZJA 1%-ból az egyházak számára felajánlott összeget az állam kisebb mértékben egészíti ki, ezáltal jelentősen csökkent a hitéleti támogatás.

Néhány nappal ezelőtt a konferencia Állandó Tanácsa közleményben jelezte, hogy jogi úton kéri a 2008. évi közoktatási kiegészítő támogatást meghatározó kormányrendelet, valamint a közoktatási törvényt módosító 2009. évi CIX. törvény felülvizsgálatát, mivel azok több ponton sértik az egyházak oktatással kapcsolatos alkotmányos jogait és az Apostoli Szentszékkel kötött nemzetközi szerződést.
A konferencia megbízta jogi szakértőit a 2005–2008 évekre járó kiegészítő támogatások felülvizsgálatához szükséges beadvány elkészítésével.

Egy a tavalyi év végén hozott kormányrendelet kimondja, hogy az óvoda teljes nyitva tartási idejében a gyermekkel történő foglalkozások mindegyikét óvodapedagógus kell, hogy irányítsa. Erre hivatkozva ismerünk olyan esetet, ahol az önkormányzati óvoda vezetője figyelmeztette a hitoktatót, hogy 2010/11. tanévtől nem hitoktathat, mert nincs óvodapedagógusi diplomája. Ez ellentétes a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvényben foglaltakkal.

Komoly gondot jelent egyházunknak az Államkincstár Nyugat-Dunántúli Regionális Igazgatóságának – kizárólag a nem állami közoktatási intézményekre vonatkozó – körlevele, amelynek értelmében csak az a nem állami közoktatási intézmény igényelhet normatívát, amelyik a működéséhez szükséges feltételekkel, egyebek mellett önálló adószámmal rendelkezik. Ez veszélyezteti több szerzetesi oktatási intézmény működését, hiszen ezek többsége az intézményt fenntartó rendházzal közös adószámmal rendelkezik.

A Katolikus Karitász tartósélelmiszer-gyűjtési akciót hirdet március 14. és 21. között. Ennek során arra kérik a híveket, hogy lehetőségeikhez mérten tartós élelmiszerekkel segítsék a szegény és rászoruló családok mindennapjait. A templomokban összegyűjtött élelmiszereket a Katolikus Karitász juttatja el a szükséget szenvedő családoknak.

Idén második alkalommal rendezi meg a konferencia a magyarság katolikus kulturális értékeit bemutató országos programsorozatát, a Magyar Katolikus Kultúra Napjait október 4. és 9. között. Az elmúlt évhez hasonlóan minden egyházmegye önállóan készül a többnapos rendezvényre. A programokról részletesebben tájékozódhatnak hamarosan a kultura.katolikus.hu honlapon.

MKPK Sajtószolgálat

Kép: Fehér János