Plenáris ülést tartanak az Európai Püspöki Konferenciák elnökei Zágrábban
2010. szeptember 30., csütörtök 08:00

Idén szeptember 30. és október 3. között a horvát fővárosban ülnek össze az Európai Püspöki Konferenciák elnökei. Az ülés témája: Demográfia és Család Európában. „Azért választottuk a család témáját, mert ez az egész társadalom számára egy alapvető érték" – mondta a tanácskozás témájáról Erdő Péter bíboros, a CCEE elnöke.

A találkozónak a Főegyházmegyei Pasztorációs Intézet ad otthont, a házigazdák pedig Josip Bozanić bíboros, Zágráb érseke, és Marin Srakic, a Horvát Püspökkari Konferencia elnöke.

A Zenit hírügynökség beszámol arról, hogy az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa (CCEE) felmérést készít az egyes országokban, amelynek segítségével meg tudják majd határozni a család intézményének szerepét az európai társadalomban Vizsgálják a demográfiai folyamatokat, az egyes államoknak a családok támogatására hozott intézkedéseit, és az egyház pasztorációs tevékenységét. E felmérés alapján az európai prelátusok átgondolhatják majd a fennálló szabályozást, a tennivalókat, az elkövetkező évek kilátásait és a gazdasági, társadalmi, kulturális hatásokat.

Bemutatják majd a CCEE különféle tevékenységeit, a szervezet keretein belül működő bizottságok munkáját. Ilyenek az Európai Püspökkari Médiabizottság (CEEM), a Caritas in veritate Bizottság (amely a migrációval, a teremtett világ védelmével, az igazságossággal és a békével foglalkozik), a “Hitoktatás, iskola és egyetem” Bizottsága és az Európai Hivatásszolgálat (EVS).

Beszámolnak a 2010. október 18. és 22. között Rodoszon megrendezésre kerülő 2. Katolikus-ortodox fórum programjáról is. Foglalkoznak majd az európai intézményekkel (Európai Unió, Európa Tanács) való párbeszéd módjaival. Aktuális témákról is esik majd szó, mint például az európai keresztényeket érintő diszkriminációról és intoleranciáról, a szektákról, a romák európai jelenlétéről, az ifjúsági világtalálkozóról.

Október elsején, pénteken fogadja a résztvevőket Ivo Josipović, a horvát köztársasági elnök, Jadranka Konsor miniszterelnök pedig szeptember 30-án, az ülés kezdetén üdvözli majd az egybegyűlteket.

A résztvevők számára különlegesen fontos pillanat lesz, amikor a püspökök Erdő Péter vezetésével október 3-án 10 órakor a zágrábi katedrálisban celebrálják a szentmisét, a helyi közösség részvételével.

A találkozón részt vesznek a Szentszék megbízottjai is: Marc Quellet bíboros, a Püspöki Konferenciák prefektusa, Mario Roberto Cassari atya, horvát apostoli nuncius, és ott lesz az Afrikai és Madagaszkári Püspökkari Konferenciák Szimpóziuma, valamint a Latin-amerikai Püspöki Tanács képviselője is. A tanácskozás elnöke Erdő Péter bíboros, Magyarország prímása, az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye érseke lesz, az alelnökök pedig Josip Bozanić zágrábi érsek és Jean-Pierre Ricard bíboros, Bordeaux érseke.

Erdő Péter bíboros így nyilatkozott az eseményről: „Azért választottuk a család témáját, mert ez az egész társadalom számára egy alapvető érték. A család intézményét napjainkban sajnos gyakran veszélyezteti az egoista, relativista, kizárólag a pillanatnyi anyagi jólétre koncentráló kultúra. Ugyanakkor úgy gondoltuk, ideje szembenézni Európa demográfiai gondjaival, hiszen mindenki tudja, hogy a születések terén sok európai ország nem örvend jó egészségnek, a népesség fokozatosan öregszik. A demográfiai válság és a család intézményének válsága szoros kapcsolatban vannak egymással. Az egyház ezért azt javasolja, hogy olyan családpolitika érvényesüljön, amely megfelel a család valós igényeinek, hogy gyermekek születhessenek. Társadalmaink bizonyíthatják ezzel, hogy képesek távolra tekinteni, a jelen szükségletein túlra, és biztosítani tudják a kiegyensúlyozott társadalmi berendezkedést, amely a megfelelő demográfiai egyensúly alapja. Milyen képet nyújtana Európa, ha nem lennének benne gyermekek vagy idősek? A katolikus egyház régóta figyelmezteti a világot, hogy nyugaton az alacsony születésszám mögött komoly társadalmi és kulturális válság rejlik. Ha nem is könnyű manapság pontosan előre látni a népeinket sújtó természeti csapásokat, de az elvárható, hogy kormányaink minden tőlük telhetőt megtegyenek, hogy elkerüljük a demográfiai és kulturális összeomlást”.

A CCEE tagja a 33 európai Püspökkari Konferencia, ezeket elnökeik képviselik, valamint a luxemburgi és a monacói érsekek, és a moldovai Chişinău (Kisinyov) püspöke.

Forrás: CCEE/Magyar Kurír

Példát adtam nektek, hogy amit én tettem, ti is tegyétek meg.