Tanúskodni a feltámadásról
Püspökké szentelték Palánki Ferencet
2011. február 26., szombat 19:55

Február 26-án délelőtt az egri bazilikában püspökké szentelték Palánki Ferencet, az Egri Főegyházmegye nemrég kinevezett segédpüspökét. A szentelést Erdő Péter bíboros végezte, társszentelő Ternyák Csaba egri érsek és Juliusz Janusz apostoli nuncius volt.

Az egri bazilika zsúfolásig megtelt a hívekkel, akik főként az egri, illetve a váci egyházmegyéből érkeztek (ahol Palánki Ferenc atya született, és ahol papként is működött). Jelen volt csaknem a teljes magyar püspöki kar, valamint a határon túlról érkezett főpásztorok: Bernard Bober kassai érsek-metropolita, Schönberger Jenő (Szatmárnémeti) Böcskei László (Nagyvárad), Martin Roos (Temesvár), Pénzes János (Szabadka), Majnek Antal (Munkács) megyéspüspökök. Megjelentek a társegyházak képviselői és közéleti személyiségek is.

A Szentatya nagy ajándékot adott az Egri Főegyházmegyének, amikor 2010. december 27-én, Szent Jánosnak, az Egri Főegyházmegye védőszentjének ünnepén segédpüspökké nevezte ki Palánki Ferencet – mondta a szentmise elején köszöntőjében Ternyák Csaba érsek. Az új püspököt úgy fogadják mint a kapcsolatok, a lélek és az igazságosság emberét – tette hozzá, utalva Palánki Ferenc eddigi életútjára is.

A püspökszentelés szertartására az evangéliumi részlet felolvasása után került sor. A kinevező okiratot latinul Juliusz Janusz apostoli nuncius olvasta fel, majd magyarul is elhangzott a szöveg Ficzek László kanonok, érseki irodaigazgató felolvasásában. Ezután az egyház hagyományának megfelelően a szentelendő püspök tett ígéretet arra, hogy a hitet megőrzi és hivatását teljesíti. A Mindenszentek litánia elhangzása után a kézrátétellel, a szent olajjal való megkenéssel, az evangéliumos könyvnek és a főpapi jelvényeknek (gyűrű, mitra, pásztorbot) átadásával folytatódott a szentelés szertartása.

A szentelés után Juliusz Janusz apostoli nuncius közvetlen szavakkal köszöntötte Palánki Ferencet. Beszédében emlékezett arra, hogy nyolc évig volt Magyarországon a Szentatya követeként. Ez a küldetés „az Úr ajándéka volt egy lengyel ember számára” - fogalmazott.  Ezt az ajándékot úgy köszönte meg, hogy több magyar püspök kinevezésénél működött közre – és mint mondta, áprilisi távozása előtt még két új püspök kinevezése is várható.

A homíliában Erdő Péter bíboros az evangéliumi szakaszra utalva kiemelte: Gyermekként elfogadni Isten országát azt jelenti, hogy Isten megajándékozza az embert a hittel, amit ajándékként kell elfogadnunk. Életünk célja, hogy eljussunk Istenhez. Ehhez az emberi erő kevés, Istentől kapjuk az ajándékot, amelyhez hozzá kell tennünk  a magunk erejét is. A püspöknek  sajátos feladata  az, hogy másokat vezessen, segítse részegyházat és az egyetemes egyházat  küldetésének teljesítésében, a püspökök testületével együtt. Ehhez kérjük a Szentlélek segítségét és a magyar szentek és boldogok közbenjárását.

A szentmise végén Palánki Ferenc mondott köszönetet elsősorban Istennek, majd szüleinek és családjának, és mindazoknak, közöttük különösen is Beer Miklós püspöknek és Vigyázó Miklós atyának, akik papi hivatásában segítették Püspöki szolgálatának jelmondata: „Jézus a feltámadás és az élet”. Erről szeretnék tanúságot tenni, mondta az új püspök, és a hívek imáját kérte, hogy ezt a küldetést teljesíteni tudja.

Palánki Ferenccel nem sokkal kinevezése után készített interjút készített a Magyar Kurír, a cikk itt olvasható.

Forrás: Neumayer Katalin/Magyar Kurír

Képek: Török Viktória

Példát adtam nektek, hogy amit én tettem, ti is tegyétek meg.