Paskai László bíboros köszöntése pappá szentelésének 60. évfordulóján
2011. március 3., csütörtök 14:00

Paskai László bíboros, az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye nyugalmazott főpásztora március 5-én ünnepli gyémántmiséjét az esztergomi bazilikában 10.30-kor. A jubiláns főpásztort egyházmegyéje körlevélben is köszöntötte.

Kedves Testvérek!

Hatvan éve annak, hogy nyugalmazott Főpásztorunk és két társa papszentelési miséjében diadalmasan fölcsendült a zsoltáros szava: „Te pap vagy mindörökké Melkizedek rendje szerint.” (Zsolt 110,4).

Gyémántmisés nyugalmazott Főpásztorunk 1945. augusztus 29-én a ferences noviciátusban indult el a keresés útján. 1949. október 4-ét írtak, amikor örök fogadalommal elkötelezte magát, hogy vállalva az evangéliumi tanácsokat, Szent Ferenc nagy családjában szorosabban kövesse Krisztust. Amikor 1951. március 3-án pappá szentelték, az Örök Főpap más utat jelölt ki számára, hogy papként szolgálhassa a többi embert. A szerzetesi közösség helyett egyházmegyei szolgálatban maradt, immár hatvan éve.

A püspöki szolgálatra felszentelve Péter utóda 1978-ban a Veszprémi Egyházmegyét bízta nyugalmazott Főpásztorunk gondjaira, majd 1982-ben a kalocsai érsek koadjutorává nevezte ki. Öt esztendővel később esztergomi érsek és Magyarország prímása lett. Ezt a tisztséget 2002. december 7-éig töltötte be, amikor II. János Pál pápa a 75. évet betöltött főpásztor lemondását elfogadva nyugállományba helyezte. A Főegyházmegyét apostoli adminisztrátorként 2003. január 11-ig vezette. 1986-ban a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnökévé választották, e tisztséget 1990. szeptember 17-ig töltötte be. 1988-ban a Szentatya meghívta a Római Szent Egyház bíborosainak testületébe, hogy a nagyobb jelentőségű kérdések megvitatásában segítségére legyen Péter utódjának.

Hálát adunk mindazért a kegyelemért, amellyel a Mindenható Paskai László bíboros úr papi szolgálata által Egyházát megajándékozta. Szeretettel kérjük Bíboros úr személyére Isten áldását.

Gyémántmiséje alkalmából a jubiláló Bíboros úr, a Főegyházmegye és a magam nevében szeretettel hívom és várom Főegyházmegyénk papjait és híveit március 5-én 10 óra 30 perckor az Esztergomi Bazilikában kezdődő hálaadó szentmisére.

Budapest, 2011. Urunk Megkeresztelkedésének ünnepén

† Péter s.k.