Véget ért a püspöki konferencia tavaszi ülése
2011. március 3., csütörtök 12:27

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia március 1-jén és 2-án megtartotta tavaszi rendes ülését, amelynek rövid összefoglalóját az alábbiakban adjuk közre.

Az ülés első napján jelen volt a hamarosan Szlovéniába távozó Juliusz Janusz érsek, apostoli nuncius.

1235. május 27-én avatták szentté Árpád-házi Erzsébetet. Hazánk, az Európai Unió soros elnökeként ünnepi hangversenyt szervez az évforduló tiszteletére, amelyen a Magyar Nemzeti Filharmonikus Zenekar és Magyar Nemzeti Énekkar Liszt Koronázási miséjét mutatja be a Vatikán koncerttermében. Az ünnepi eseményen jelen lesz XVI. Benedek pápa, valamint Erdő Péter bíboros vezetésével a püspöki konferencia több tagja is.

Székely János püspök az ülésen beszámolt arról a Brüsszelben lezajlott konferenciáról, amelynek fő témája a hazánkban és a környező országokban élő cigány népesség helyzete és támogatásának lehetőségei volt.

A konferencia döntése alapján, mivel augusztus 31-én lejár Fodor György rektor mandátuma, a testület a jelenlegi rektorhelyettest, Szuromi Szabolcs Anzelmet terjeszti fel a Köztársasági Elnök és a vatikáni Nevelési Kongregáció elé a Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektori hivatalára.

A püspöki konferencia támogatja Boldog Meszlényi Zoltán vértanú püspök és Boldog Ceferino országos liturgikus tiszteletét a magyar egyházban.

Néhány nap múlva megkezdődik a nagyböjti időszak. Az elmúlt évekhez hasonlóan a püspöki konferencia idén is arra kéri a családokat, hogy a húsvéti előkészületben különösen is forduljanak a rászoruló családok felé és lehetőségeikhez mérten tartós élelmiszerrel járuljanak hozzá a nehézségekkel küzdők mindennapjaihoz. Március 27. és április 3. között a templomokban, plébániákon várják a tartós élelmiszer adományokat, amelyeket majd a Karitász helyi szervezetei segítenek szétosztani a rászorulók közt.

Idén ünnepeljük Boldog XI. Ince pápa születésének 400. évfordulóját. A Buda törököktől való visszafoglalásában és Európából való kiűzésében nagy szerepet játszó szentéletű főpásztor emlékére – várhatóan júniusban – nemzetközi konferenciát rendez a püspökök testülete.

A konferencia hozzájárult Hummel Kornél boldoggáavatási eljárásának megkezdéséhez. A vakok pasztorációjában kiemelkedő szerepet játszó pap hosszú éveken át látta el a Vakok Intézetében élők lelkipásztori szolgálatát. 1945-ben, egy vak lány védelmezésekor lőtték le.

Uram, kihez menjünk? Az örök élet igéi nálad vannak.