Bíborosi katekézis a család évében
2011. március 9., szerda 15:26

Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek – öt esztendő után újra – nagyböjti katekézist tart a budapesti Szent István-bazilikában. A család évéhez kapcsolódó sorozat előadásai a húsvét előtti negyvennapos előkészületi időszak, a nagyböjt vasárnapjain lesznek a 18 órakor kezdődő szentmisét követően (március 13-án, 20-án, 27-én, április 3-án és 10-én).

Erdő Péter bíboros így írt a 2006-ban „Misszió a városért” címmel tartott katekézissorozatáról megjelent könyv előszavában: „Készülve a budapesti városmisszió nagy lelki megújulására is – kötelességemnek éreztem, amit az Egyházi Törvénykönyv a püspökök számára a II. Vatikáni Zsinat tanítása alapján előír: „A megyés püspök köteles gyakori személyes prédikációval előadni és megvilágítani a híveknek azokat a hitigazságokat, amelyeket hinni és erkölcsi életünkben alkalmazni kell; legyen gondja arra is, hogy a kánonoknak az ige szolgálatáról, főként a szentbeszédről és a hitoktatásról szóló előírásait gondosan megtartsák, hogy így mindenkinek átadják az egész keresztény tanítást” (386. k.1. §).

(A katekézis) „... legegyszerűbb módja, ha a szentmiséhez kapcsolódva, mintegy liturgikus keretben adjuk elő hitünk tartalmának lényegét. ... A katekézis sajátos műfaj: nem azonos a konferenciabeszéddel, amely arra törekszik, hogy hitünk egy-egy fontos kérdését mélyebben feltárja, esetleg a tanítás történelmi fejlődését részletesen bemutassa, vagy az Egyház hitét megvédje az éppen aktuális ellenvetésekkel szemben. A katekézis elsősorban közvetít és összképre törekszik. Bemutatja és közli a hit élményének örömét és a hit tartalmának áttekintését. Különösen fontos ez a mai ember számára, aki gyakran szomjazik a vallásos élményre, de ritkán figyel arra, hogy a vallásos hitnek tényszerű tartalma is van: az az igazság, amely valóban szabaddá tesz minket.”

Hirdessétek az evangéliumot minden teremtménynek!

Szent Márk evangélista

Zsidó papi családból származott. Zsidó neve: János. Az Úr szenvedése idején még ifjú volt.