Magyar állami kitüntetést kapott Juliusz Janusz apostoli nuncius
2011. március 26., szombat 10:40

Kitüntette Juliusz Januszt, XVI. Benedek magyarországi nagykövetét, apostoli nunciust Schmitt Pál köztársasági elnök nevében Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a szentszéki-magyar vegyesbizottság ülése után. A lengyel érseket nemrég nevezte ki Szlovénia és Koszovó nunciusává a Szentatya, ezért hamarosan távozik hazánkból.

Semjén Zsolt köszöntőjében elmondta: Magyarország államisága elválaszthatatlan a szentszéki kapcsolatoktól. Rámutatott, hogy Juliusz Januszsal lengyelként is könnyen szót értettek.

Juliusz Janusz, miután átvette a magyar köztársasági érdemrend középkeresztje a csillaggal polgári tagozatát,  magyar nyelven felolvasott beszédében kifejtette: sok mindennek nevezték már, liberálisnak és liberálisellenesnek is, egyet azonban senki sem mondott soha, hogy magyarellenes lenne. Szent Pált idézte: „ a jóharcot megharcoltam, a pályát megfutottam”.

A nuncius üdvözölte az alkotmánytervezetet, különösen is kiemelve, hogy örül, hogy Isten, a házasság és a magzat védelme is helyet kap az alkotmányban. Utalt rá, hogy ezt már XVI. Benedek is üdvözölte, amikor Schmitt Pál a Vatikánba látogatott, illetve amikor Győriványi Gábor új szentszéki nagykövet átadta megbízólevelét.

Mint mondta, lengyelként is szívesen teljesített szolgálatot hazánkban, majd idézte a mondást: lengyel-magyar két jó barát, együtt harcol s issza a borát. Végül megjegyezte: ma van annak az évfordulója, hogy nunciusnak nevezték ki és püspökké szentelték.

Végül kifejtette: a legfontosabb, ami szolgálatának nyolc éve alatt történt, a szentszéki-magyar vegyesbizottság felállítása és működésének beindítása volt. Rámutatott, hogy az előző kormány idején problémás volt a kapcsolattartás, de most olyan kormánya van az országnak, ami a keresztény Európa szellemében, védelmében munkálkodik.

A kitüntetésre a szentszéki-magyar vegyesbizottság ülése után került sor. Az ülésen megállapodtak, hogy az egyházi dolgozók is megkapják a bérkompenzációt az állam és egyház együttműködésének köszönhetően.

Forrás: Szilvay Gergely/Magyar Kurír

Hogyan adhatja testét eledelül nekünk?