Október 4.: a vörösiszap-katasztrófa első évfordulója
2011. október 3., hétfő 14:58

A Katolikus Karitász október 4-én egész napos megemlékezést tart Devecseren és Kolontáron a vörösiszap-katasztrófa által leginkább sújtott két településen. Kolontáron délután 17 órakor Márfi Gyula veszprémi érsek celebrálja az áldozatok emlékére tartandó ünnepi szentmisét. Október 9-én, vasárnap 10 órakor a devecseri plébánián mutat be ünnepi szentmisét Spányi Antal, a Katolikus Karitász elnöke. A szentmisében hálát adnak a Katolikus Karitász munkatársainak és önkénteseinek szolgálatáért, valamint mindazon adományozóért, akik összefogtak a tragédia áldozatainak megsegítésére, és így felépülhettek az új otthonok. A szentmisében a tragédia elhunyt áldozatairól is megemlékeznek. A szentmisét élőben közvetíti a MR1 – Kossuth Rádió.

A 2010 őszén bekövetkezett vörösiszap-katasztrófa után a Katolikus Karitász már az első naptól a helyszínen felállított bázisán élelmiszerrel, ruhával és az iszap eltakarításához szükséges eszközökkel, valamint lelki támogatással segítette a kitelepített családokat.

A Katolikus Karitász a vörösiszap-ár okozta tragédia károsultjainak megsegítésére – a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia által meghirdetett templomi gyűjtés összegével, valamint saját gyűjtése eredményeként – 280 millió forinttal gazdálkodhatott, majd ehhez összeghez jött hozzá az Nemzeti Segélyvonaltól kapott 79,5 millió forint, vagyis közel 360 millió forint állt rendelkezésükre.

A segélyszervezet a katasztrófa bekövetkezte óta a helyszínen van, jelenleg is két fővel dolgoznak a területen. Az első hetekben közel ezer önkéntesnek segítettek a helyszínre jutni, Magyarországon egyedüliként árvízkárosult roma önkéntes segítőket vittek Devecserbe, akik irányításuk alatt a romeltakarításban segédkeztek. A Katasztrófavédelem munkájához nagy mennyiségű fertőtlenítő- és tisztítószerrel járultak hozzá.

A károsult családokat rendszeres élelmiszer- és ruhaosztással segítették, valamint karácsony és húsvét alkalmából nagy értékű ajándékcsomagot adtak át számukra. A devecseri Gárdonyi Géza Általános Iskola diákjait Budapesten és Egerben látták vendégül a tavaszi és a nyári szünetben egy-1 hetes táborban. A kisgyermekek számára helyreállították a településen található óvoda kerítését. Jelenleg az ingóságpótlásban vesznek részt. A Katolikus Karitász 76 család kártalanítását vállalta, ennek végösszege 150 millió forint lesz.

Az elköltözött családok sorsát is nyomon követik a Karitász munkatársai. Őket lakásuk bebútorozásával segítik új otthonuk kialakításában. Az új házakhoz tartozó, összesen 87 melléképület felállításából 40-et a Katolikus Karitász vállalt. Az építkezések várható összköltsége 80-100 millió forint. Mindezeken túl az egyéni problémákkal küzdő családoknak is próbálnak testreszabott  segítséget nyújtani, többek között gépjárműveket vásároltak olyan családoknak számára, akiknek ez a megélhetésükhöz, munkájukhoz elengedhetetlen. "Addig maradunk Devecserben, ameddig szükség van reánk, jó szóval és a rendelkezésünkre álló anyagi források  ésszerű, hatékony célba juttatásával segítve a vörösiszap-katasztrófa áldozatait" - olvasható a Karitász közleményében.

Forrás: Katolikus Karitász

Példát adtam nektek, hogy amit én tettem, ti is tegyétek meg.