Jáki Zoltánné kapta a tizedkettedik Szent Erzsébet rózsája-díjat
2011. november 19., szombat 18:00

Tizenkettedik alkalommal nyújtotta át a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia a Szent Erzsébet rózsája-díjat. A kitüntetésre javasoltak közül ebben az évben a testület tagjai Jáki Zoltánnét választották ki, Balás Béla kaposvári megyéspüspök ajánlása alapján. A díjat Erdő Péter bíboros, az MKPK elnöke adta át november 19-én a budapesti Duna Palotában jótékonysági est keretében.

Jáki Zoltánné Zsuzsanna kaposvári egyházmegyei karitászigazgató a szeretetszolgálati tevékenységbe 1996-ban kapcsolódott be, amikor Kiss Iván esperes, plébános megalapította a marcali plébániai karitászcsoportot. Önkéntes társaival nemcsak közvetlen lakóhelyükön, hanem a környék kisebb településein is a rászorulók segítségére sietnek. A szervezett kórházpasztoráció szintén a kilencvenes évek második felében indult el a Somogy megyei kisvárosban, a díjazott ebben is aktívan részt vállalt. A szeretetszolgálati munka mellett a plébánia könyvelésének vezetésére is igent mondott, valamint a Szent Erzsébet imakör vezetőjeként is tevékenykedik.

Zsuzsanna vallásos családban nevelkedett. Férje, Jáki Zoltán a karitászmunkában is hű társa és segítője, a marcali karitászcsoportot vezeti és a templomi zenekar aktív tagja. Házasságukból egy fiúgyermek született.

Jáki Zoltánné karitászszolgálatának eredményei az évek során egyre nagyobb figyelmet és elismerést váltottak ki a környezetében élő emberekből. 2008 februárjában egy újabb igent mondott ki, immár Balás Béla megyéspüspök felkérésére: az egész egyházmegye rászorulóinak segítését látja el azóta önkéntesként. Jákiné koordinálása alatt új karitászcsoportok alakultak az egyházmegyében, és bekapcsolódtak az országos akciókba, programokba. Megalakult a Kaposvári Egyházmegyei Karitász is, amelynek révén immár az országos karitászmunkában is részt vesz a kaposvári püspökség.

Zsuzsanna asszony a saját otthonában kialakított irodából, munkaidő után, éjszakákba nyúlóan, egyedül irányítja az egyházmegyei feladatokat. Hitvallása, hogy akkor kell segíteni, amikor a legnagyobb a szükség, mert holnap talán már késő.

Jáki Zoltánnét 2009-ben – férjével együtt – Marcali Város Alkotói díjával jutalmazták áldozatos munkájáért. 2010-ben pedig a Somogy Polgáraiért kitüntetést vehette át a Megyei Közgyűlés elnökétől, az egyházmegyei karitászmunka elismeréseként.

A Szent Erzsébet rózsája-díjról

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia a Római Katolikus Egyházi Szeretetszolgálat kezdeményezésére „Szent Erzsébet rózsája” elnevezéssel 1999 decemberében alapított díjat az irgalmasság és a szolgáló szeretet erényeinek elismerésére, és a díjazott személyes példájának felmutatására.

A díj Pálffy Katalin szobrászművész alkotása.
A „Szent Erzsébet rózsája” díj 95 mm átmérőjű bronz érem, mely előoldalán rózsát ábrázol, hátoldalán a következő felirat található: „Szent Erzsébet rózsája díj; Magyar Katolikus Püspöki Konferencia”.

A díjazott immár hagyományosan több kiegészítő díjban is részesül. Márk Gergely rózsanemesítő a 2000-ben Rómában aranyéremmel jutalmazott Szent Erzsébet emléke elnevezésű rózsafajta töveit ajándékozza a kitüntetettnek, Tőzsér József rózsaszentmártoni pékmester és felesége pedig a díszesen elkészített Szent Erzsébet kenyérrel kedveskednek neki. A Szent Erzsébet rózsája-díj átadásának emléket állító bélyegív bekeretezett díszpéldányát is megkapja a díjazott Hermann István jóvoltából. Idén első alkalommal Orient Enikő textilművész és Andrejszki Katalin Szent Erzsébet rózsáiból összeállított virágcsokor-kompozíciójával is gazdagabb lesz a kitüntetett, az Új Ember Kiadó pedig egy könyvválogatással ismeri el a díjazott munkásságát.

Az elmúlt évek kitüntetettjei:
2010 – Soltész Mária, a szendrőládi cigányság felkarolásáért
2009 – Hajdó Györgyné Madaras Olga, a pusztaszabolcsi plébániai karitász önkéntese
2008 – Messné Mezey Klára, a pécsi székesegyház plébániáján működő Családért Csoport vezetője
2007 – Mádl Dalma, a Katolikus Karitász jószolgálati nagykövete
2006 – Gombás Istvánné Fehér Anna, a szenvedélybetegek gyógyulásáért kifejtett fáradhatatlan önzetlen tevékenységéért
2005 – Meszlényi László és Meszlényiné Bükkösi Gabriella, a Katolikus Alkoholistamentő Szolgálat és a Katolikus Karitász önkéntes munkatársai
2004 – Kurucz Béláné Mészáros Márta, a kiskunfélegyházi Szent István-plébániai karitászcsoport alapító tagja
2003 – Fábián Zsuzsanna, az Egri Főegyházmegyei Karitász munkatársa
2002 – Dr. Halász Tiborné, a Krízis-iroda vezetője a Magyar Máltai Szeretetszolgálat debreceni csoportjából
2001 – Győrvári Edit, a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász Családsegítő Szolgálatának munkatársa
2000 – Matt Jánosné, a pécsi pálos templom karitászcsoportjának vezetője

Fotók: Lambert Attila

Uram, kihez menjünk? Az örök élet igéi nálad vannak.