Új kihívások - befejeződött a CCEE és a CEC vegyes bizottságának tanácskozása
2012. január 30., hétfő 14:06

A keresztények egységéért tartott imahét lezárását követően, január 26. és 28. között Genfben ült össze az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa (CCEE) és az Európai Egyházak Konferenciája (CEC) vegyes bizottsága, Emmanuel francia metropolita, a CEC elnökének meghívására. A tanácskozás témája: Új kihívások az európai egyházak tanúságtétele előtt volt. A CEC tagjai idén először találkoztak a CCEE új vezetőségével, köztük a szervezet elnökévé újból megválasztott Erdő Péter bíborossal, és a 2011. októberi plenáris ülésen kinevezett hét tagjával.

A tanácskozást bevezető szavaiban Emmanuel metropolita a jelenlegi gazdasági válságot olyan kihívásnak nevezte, amely komoly kérdések elé állítja Európát és az Európai Uniót: képes lesz-e olyan politikát kialakítani, amely tartós válaszokat ad, és egyúttal az emberi jogokat, a teremtett világ védelmét és a kulturális sokszínűséget is tiszteletben tartja.

Erdő Péter bíboros, a CCEE elnöke emlékeztetett arra, hogy a tanácskozással egyidőben, illetve azt közvetlenül megelőzően zajlott a keresztények egységéért végzett imahét. Az ökumené iránti elkötelezettség olyan szükségszerűség, amely minden keresztényt érint — mondta. A katolikus egyház elkötelezett az ökumené irányában. A új evangelizáció elképzelhetetlen az ökumenikus távlatok nélkül. Az egységtörekvés nemcsak emberi erőfeszítéseket jelent, hanem spirituális, a közös imádságban való elköteleződést is.

Az 1972-ben alapított vegyes bizottság évente tart tanácskozást, amelyen a két szervezet elnöke és hét-hét tagja vesz részt. A CEC tagjai idén először találkoztak a CCEE új vezetőségével, köztük a szervezet elnökévé újból megválasztott Erdő Péter bíborossal, és a 2011. októberi plenáris ülésen kinevezett hét tagjával.

Az ülés szakértők bevonásával zajlott. Giancarlo Blangiardo, a Milano-Bicocca egyetem professzora az egyházak és a társadalom előtt álló demográfiai, politikai és gazdasági kihívásokról tartott előadást. Kiemelte, hogy a demográfiai változások erősen érintik a családokat is. Európa országaiban csökken a házasságkötések száma, illetve a fiatalok jóval később kötnek házasságot. Az egyházaknak ebben a helyzetben a családok erősítésén kell fáradozni.

A londoni King’s College professzora, Alister McGrath az "új ateizmus" jelenségéről beszélt. A vallásnak a magánszférába való száműzése, a vallási intézmények háttérbe szorítása komoly kihívás a mai Európa számára, éppúgy, mint a vallási fundamentalizmus. Az új ateizmus jelensége együtt jár azzal is, hogy egyúttal egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik a spirituális kérdések iránt. Az egyházak számára ez nagy lehetőség: részt kell venniük ebben az intellektuális párbeszédben, meg kell mutatniuk, hogy a kereszténység a jóra való törekvésével fontos erő lehet a társadalom formálásában, javításában.

A résztvevők találkoztak az Egyházak Világtanácsa, a Lutheránus Világszövetség (LWF), a Református Egyházak Világközössége (WCRC) és az ACT Alliance elnökeivel, képviselőivel, valamint a genfi helyi egyházak képviselőivel.

Január 27-én este fogadta a résztvevőket Silvano Tomasi érsek, aki a Szentszék állandó képviselője az ENSZ genfi székhelyű hivatalainál. Ezen a napon tanácskoztak a cigányok európai jelenlétéről, az európai muzulmánokkal folytatott párbeszédről és a földrész politikai, gazdasági helyzetéről is. Január 28-án délután a Reformáció Nemzetközi Múzeumában tett látogatással ért véget az ülés. A tanácskozás résztvevői kifejezték együttérzésüket azokkal a keresztényekkel, akik a világ különböző részein üldöztetést szenvednek.

Forrás: Magyar Kurír

Példát adtam nektek, hogy amit én tettem, ti is tegyétek meg.