Mindszenty bíborosra emlékezett a magyar egyház Szombathelyen
2012. április 1., vasárnap 08:39

Magyarország pápai nunciusa, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tagjai, a Szombathelyi Egyházmegye papsága és hívei emlékeztek a szentéletű bíborosra, imádkoztak boldoggáavatásáért.

Március 31-én a zsúfolásig megtelt szombathelyi székegyházban Veres András megyéspüspök köszöntötte az egybegyűlteket. Az ünnepségen részt vett Alberto Bottari de Castello apostoli nuncius, Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek, Veres András megyéspüspök, a szomszédos kismartoni és szlovéniai egyházmegyék püspökei, a magyar katolikus püspöki kar tagjai, az egyházmegye papjai és hívei, országgyűlési képviselők, a megye és a város vezetői, az egyházmegye katolikus oktatási intézményeinek pedagógusai és diáksága. A székegyházban a szombathelyi premontrei gimnázium − Mindszenty egykori iskolája − diákjai álltak sorfalat.

A vas megyei Csehimindszenten született Mindszenty bíboros pappá szentelésének színhelyén, a szombathelyi székesegyházban zajlott le a hálaadó szentmise, amelyen az egybegyűltek imádkoztak a bíboros boldoggáavatásáért és hálát adtak a magyar egyházért és hazáért végzett szolgálatáért. A szentmise főcelebránsa Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke volt.
Mindszenty József bíboros születésének 120. évfordulójára emlékezve hálát adott tanúságtételéért. Lázár feltámasztásának evangéliumi történetét elmélkedésében összekapcsolta Mindszenty alakjával. A szemtanúk, akik látták a csodát, nem a lényegen gondolkodtak, hanem külsődleges kérdéseket tettek fel: hányan hisznek majd benne; hogyan hallgattassák el a csodatévőt, ha veszélyessé válik. Mindszenty bíboros életében is adódtak hasonló helyzetek. Amikor szót emelt az alapvető értékek mellett, mérlegelni lehetett, hogy időszerű-e, megfelelő formában hangzik-e el állásfoglalása. Ám az alapvető kérdés, amit nem lehet megkerüli, hogy igaza volt-e Mindszenty bíborosnak, amikor ezekért az értékekért szólt és dolgozott.

Erdő Péter bíboros figyelmeztetett: „Ne olyanok legyünk, mint akik Lázár feltámasztását látva taktikára gondoltak és feljelentették Jézust, hanem azokhoz csatlakozzunk, akik hittel fogadták Isten erejének megnyilvánulását… Isten színe előtt át kell éreznünk és elkötelezetten kell vállalnunk a gyakorlatban is a Gondviselésbe vetett bizalom igazságát, a többi ember iránti szeretet súlyát.”

Jézus kereszthalálának ünnepe előtt az esztergomi érsek felhívta a figyelmet arra is, hogy Megváltó halála az egyház életének és a világ üdvösségének forrása. „Hitünk arra kötelez minket, hogy mindenki felé szeretettel forduljunk. Úgy becsüljük meg saját népünk értékeit, hogy közben átérezzük mindenki más méltóságát is. Mindszenty bíboros ennek a keresztény alapmagatartásnak határozott, egyértelmű képviselője volt” – mondta. Hangsúlyozta, hogy hívő keresztény emberként szeretettel kell fordulnunk minden nép, minden közösség felé, miközben óvnunk és ápolnunk kell saját közösségünk értékeit.

Mindszenty Józsefet prófétikus egyéniségnek nevezte: „Nem jövendő eseményekről szóló jóslatokat hirdetett, hanem azt mondta ki bátran és erőteljesen, amiben Isten akaratát, Isten üzenetét ismerte fel kora és népe számára”. Erdő Péter hangsúlyozta: a bíboros hite, tanítása éppen ezért ma is példaértékű.

Homíliája zárásaként Szent István király, Szent Márton püspök és a Magyarok Nagyasszonya, közbenjárását kérte.

A szentmisét követően Erdő Péter bíboros megáldotta a Brenner János Kollégium falán elhelyezett Mindszenty emléktáblát.

Erdő Péter szentbeszédének teljes szövege itt olvasható.

(nk - tzs)

Beteljesedett!