Magyarországon a maronita pátriárka
2012. október 1., hétfő 14:23

Szeptember 30. és október 4. Magyarországon tartózkodik Bechara Butrosz Rai, a maroniták antiókhiai pátriárkája. A keleti egyházi vezető kedd este maronita rítus szerinti szentmisét mutat be a budapesti Szent István-bazilikában, Erdő Péter bíboros és a püspöki konferencia több tagja jelenlétében.

Bechara Butrosz Rai, a maroniták antiókhiai pátriárkája Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes meghívására érkezett Magyarországra. A libanoni katolikus egyházi vezető kedden látogatja meg a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkárságát, ahol Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek, a testület elnöke fogadja, számos érsek és püspök jelenlétében. Ezután a maronita pátriárka az apostoli nunciatúrára is ellátogat, ahol Alberto Bottari De Castello apostoli nunciussal találkozik.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem doctor honoris causa címet adományoz a pátriárkának. A díjátadó ünnepséget kedd délután a központi papnevelő intézet dísztermében tartják. Az esemény végén a Pázmány egyetem és a Libanoni Kaslik Szent Lélek Egyetem együttműködési megállapodást ír alá.

Szerdán Bechara Butrosz Rai az esztergomi érseki palotában keresi fel Erdő Péter bíborost, majd Esztergom keresztény nevezetességeit, a Keresztény Múzeumot és a bazilikát tekinti meg. Délután a Szent Adalbert Központban köszönti az ebben az időpontban tartandó patrisztikai konferencia résztvevőit.

Bechara Butrosz Rai a Szír Maronita Egyház 77. pátriárkája, tavaly március 15-én választották meg. Hivatalos székhelye Libanonban Bejrúttól északra, Bkerke kolostorában van.

***

A Szír Maronita Egyház keleti katolikus egyház, az Apostoli Szentszékkel teljes közösségben. Gyökerei ahhoz a közösséghez vezethetők vissza, amelyet a ma Szent Maronként tisztelt szír szerzetes alapított a IV. század végén. Az egyház tagjait maronitáknak hívják, és napjainkban ez a legnagyobb keleti egyház Libanonban. Jelentős maronita közösségek élnek még a Közel-Kelet más részein, Szíriában, Jordániában, Palesztinában, valamint Cipruson. A XIX. században nehéz életkörülményeikből menekülve maroniták ezrei szóródtak szét a világban, sikeres és befolyásos diaszpórát hozva létre.

MTI/Magyar Kurír/MKPK Sajtó

Uram, kihez menjünk? Az örök élet igéi nálad vannak.