Egyházi és egyházban dolgozó személyek kitüntetése március 15-e alkalmából
2013. március 14., csütörtök 18:51

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere nemzeti ünnepünk alkalmából, a köztársasági elnök megbízásából március 14-én állami kitüntetéseket adott át a közélet és a kultúra kiemelkedő képviselőinek, közöttük több katolikus egyházi, illetve egyházban dolgozó személynek.

Magyar Érdemrend Tisztikereszt (polgári tagozat) kitüntetésben részesült

dr. Eőry Ajándok orvos-természetgyógyász, a biológiai tudomány kandidátusa, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat háziorvosa, Lambert Zoltán, a Budapest Városmajori Jézus Szíve Plébánia kanonok plébánosa, Mohos Gábor, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára, Arató László közgazdász, könyv- és lapkiadó, Bakos Rafael Attila, a Sarutlan Kármelita Rend Szent István Királyról nevezett Magyarországi Rendtartománya tartományfőnöke, Bárdy Péter, a gödöllői Premontrei Szent Norbert Gimnázium és Egyházzenei Szakközépiskola igazgatója, Havasi József, a Don Bosco Szalézi Társasága ny. tartományfőnöke, dr. Hegedűs András,  a Prímási Levéltár igazgatója, Snell György, a budapesti Szent István-bazilika plébánosa.

Magyar Arany Érdemkereszt (polgári tagozat) kitüntetést kapott

Hajós Márton, az Esztergom-Budapesti Érsekség ügyintézője, Kemenes Gábor börtönpasztorációban dolgozó katolikus pap, a  Nagykovácsi Nagyboldogasszony Plébánia plébánosa, Kothencz János, a Szeged-Csanád Egyházmegye gyermek- és ifjúságvédelmi főigazgatója, Tarján Mária, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Kar Könyvtárának vezetője.

A kultúra területén végzett kiemelkedő művészi tevékenység elismeréseként  Liszt Ferenc-díjjal tüntették ki  Bubnó Tamás karnagy, énekművészt, Táncsics Mihály-díjat kapott Vertse Márta Ágnes szerkesztő.

Március 15-én Navracsics Tibor miniszteri kitüntetéseket adott át a Néprajzi Múzeumban.

A Magyar Arany Érdemkereszt (polgári tagozat) kitüntetést adta át lelkészi és pedagógiai munkája, hazánk nemzetközi megbecsülése érdekében végzett példamutató szolgálata elismeréseként Janka Ferencnek, a Veszprémi Görögkatolikus Egyházközség parókusának – aki a kitüntetést egy későbbi időpontban veszi át –, valamint elhivatott lelkészi tevékenysége, az ifjúság oktatása-nevelése érdekében végzett munkája elismeréseként Pákozdi Istvánnak, a Budapesti Római Katolikus Egyetemi és Főiskolai Lelkészség egyetemi lelkészének, a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola tanszékvezető főiskolai tanárának – közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium

Jöjjetek, Atyám áldottai, vegyétek birtokba a világ kezdetétől nektek készített országot!

Szent Kelemen pápa, vértanú

Kelemen a római püspöki székben Szent Péter harmadik utódja volt (92?101). Iréneusz 185 körül azt írja, hogy Kelemen még látta és hallotta az apostolokat. Szent Pál mint munkatársát említi a filippiekhez szóló levélben (4, 3). Híres Szent Kelemennek az a levele, amelyet a viszálykodó korintusi egyháznak írt. Ez a legrégibb bizonyítéka annak, hogy a római püspök Szent Péter tekintélyével intézkedett más egyházak ügyeiben is.

Szent Kolumbán apát

543 körül született Írországban. Kolostorban nevelkedett, később pedig itt tanított. 48 éves korában 12 társával átjött az európai szárazföldre és a mai Franciaországban és a Bódeni-tó partján fejtett ki missziós munkát. Szerzetesszabályokat írt és ő alapította a bobbiói apátságot. Meghalt 615. november 23-án.