English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





A vallásszabadság alapvető emberi jog
2013. május 20., hétfő 08:27

Május 18-án véget ért Isztambulban a Milánói Ediktum 1700. évfordulója alkalmából rendezett szeminárium, amelyet a konstantinápolyi Ökumenikus Patriarchátus az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa (CCEE) közreműködésével szervezett.

A tanácskozás végeztével kiadott közlemény emlékeztet: Nagy Konstantin császár 313-ban rendelettel garantálta a vallási és lelkiismereti szabadságot, véget vetve a több évszázados keresztényüldözésnek a Római Birodalomban. A keresztények azóta szabadon gyakorolhatják vallásukat; e talajon fejlődhetett ki a mai európai társadalom.

A tanácskozás résztvevői leszögezik, hogy mind a  katolikus, mind az ortodox egyház igen fontos értéknek tartja a vallásszabadságot. A vallásszabadsághoz való jog valójában az emberi méltóságban gyökerezik, ez a méltóság pedig onnan ered, hogy az ember Isten képére és hasonlatosságára teremtetett.

E fogalom alatt egyaránt értjük az  istentiszteletek megtartásának, az azon való részvételnek a biztosítását, tehát a szabad vallásgyakorlást, valamint az egyénnek azt a jogát is, hogy vallását megismerhesse, mégpedig mindenfajta kényszer nélkül. A vallásszabadság ugyanakkor a vallási közösségek szabadságát is jelenti, e közösségeknek az istentisztelethez, a képzéshez és a karitatív tevékenységek végzéséhez való jogát. 

Az állam és az egyház különböző feladatokat lát el, de nem választhatók el teljesen egymástól. A függetlenség és az autonómia éppúgy fontos elv az állam és az egyház  viszonyában, mint az együttműködés.

Az államnak garantálnia kell a vallásszabadságot mind az egyén, mind a vallási közösségek számára, beleértve a kisebbségek vallásszabadságát is, és a társadalmi rend kialakításánál figyelembe kell vennie az igazságosság alapelvét. Az állam nem támogathat erőszakos vallási térítést, egyik vallás javára sem, éppen ellenkezőleg a különböző vallások harmonikus együttélését kell biztosítania. 

A közleményben utalnak az ENSZ 1966-os okmányaira. A Gazdasági, Szociális és Kulturális Jogok Nemzetközi Egyezségokmányát és a Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi  Egyezségokmányát a Közgyűlés az 1966. december 16-ai  határozatában fogadta el.   Ebben a gondolat, a lelkiismeret és a vallás szabadságát; a vélemény és a kifejezés szabadságát szögezik le. E „jogok gyakorlása és szabadságainak élvezete tekintetében senki sincs alávetve más korlátozásnak, mint amelyet a törvény kizárólag mások jogai és szabadságai elismerésének és tiszteletben tartásának biztosítása érdekében, valamint a demokratikus társadalom erkölcse, közrendje és általános jóléte jogos követelményeinek kielégítése érdekében megállapít”.

Erdő Péter bíborost és a CCEE elnökségét fogadta  Ferenc pápa is – emlékeztet a közlemény. A Szentatya hangsúlyozta, a fiatal keresztények tanúságtétele járuljon hozzá ahhoz, hogy a megváltás örömhíre eljusson a világ minden pontjára. Mozdítsák elő civil kezdeményezések mindenütt, hogy Konstantin dekrétuma szellemében elismerjék a keresztények vallásgyakorlási jogait és hitük megvallásának jogát. Ferenc pápa minden európai polgárt hív arra, hogy felismerjék, milyen szerepet játszik kultúránkban a kereszténység, és nyitottak maradjanak mindarra, amivel a keresztény kultúra hozzá tud járulni civilizációnk építéséhez.

Magyar Kurír








Napi evangelium
Jézus mondja: Az én juhaim hallgatnak szavamra.
  Jn 10,22-30

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



A nap szentje

Szent Adalbert püspök, vértanú
 
A nap 
szentje
 
Előkelő családból származott, és a keresztségben a Woytech nevet kapta. Magdeburgban nevelkedett. 982-ben Ditmár prágai püspök szentelte pappá, és nem sokkal később utóda lett a püspöki székben.



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum