Az új Európa összetartozását a keresztény értékek biztosítják - A COMECE elnökének látogatása Magyarországon
2005. február 2., szerda 21:20

Budapest: hazánkban tartózkodik Josef Homeyer püspök, az Európai Közösség Püspöki Konferenciái Bizottságának (COMECE) elnöke. Látogatásának céljáról a Magyar Kurír szerkesztőségének elmondta: kéthetesre tervezett körútja során ellátogat az Európai Unió új tagországaiba, köztük Magyarországra. Szeretné közelebbről látni azokat a gondokat, kihívásokat, amelyekkel a 40 éves kommunista rendszer után ezeknek az országoknak, illetve az egyháznak szembe kell néznie.

A bizottság elnökeként úgy látja: a kereszténység képes lesz a közös Európa jövőjét befolyásolni. Mint mondta, a legfontosabb esély erre Krisztus üzenete. Európa történelme három alappilléren nyugszik: a római Kapitóliumon, az athéni Areopáguszon és a jeruzsálemi Golgotán. Földrészünk történetének feltételei egyben létezésének feltételei is. Európa történelme nem alakítható a kereszténység nélkül. Josef Homeyer úgy fogalmazott: sajnálatosnak tartja, hogy az európai alkotmány csupán vallási örökségről beszél: a zsidó-keresztény örökség megemlítése korrektebb lett volna.

Ettől függetlenül tény, hogy a római gondolkodás és a görög szellem mellett a kereszténység nagymértékben részt vett Európa alakításában. Annak ellenére, hogy a kereszténység története során voltak kisebb-nagyobb törések, mindig lehetőségünk van visszatérni a keresztény tanítás magjához, Jézus Krisztus üzenetéhez. Kiemelte: érjünk el bármilyen magas szintű technikai és tudományos fejlődést, ez soha sem lesz képes arra, hogy reményt adjon az embereknek.

A püspök úgy látja, hogy a kereszténység ma is inspiráló hatással lehet Európa önazonosságának fejlődésére. Meggyőződése, hogy az egyes országok egyházainak minden nehézsége ellenére az új Európa összetartozását a keresztény értékek biztosíthatják.

forrás: Magyar Kurír

Beteljesedett!