English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Beszámoló a rendkívüli szinódus hetedik általános munkaüléséről
2014. október 9., csütörtök 21:15

Az alábbiakban közzétesszük az Apostoli Szentszék sajtószolgálata által kiadott összefoglalót a rendkívüli szinódus október 9-én lezajlott hetedik általános munkaüléséről, melyen Ferenc pápa jelenlétében 184 szinódusi atya tanácskozott.

A hetedik általános munkaülés két részből állt. Első részében tovább folyt az általános vita az előző délután témáiról, vagyis ezekről: „Nehéz lelkipásztori helyzetek (II. rész, 3. fejezet). Családi élethelyzetek / Az azonos nemű személyek közötti együttélésről”. A munkaülés második részében a következő téma került terítékre: „Az életre való nyitottsággal kapcsolatos lelkipásztori kihívások”.

Az ülés első részében tehát visszatért a megbeszélés az újraházasodott elváltaknak az Eucharisztiához való járulásának kérdéséhez. Elsősorban az nyert megerősítést, hogy a házasság felbonthatatlan, ezen a téren nincs kompromisszum. Ennek alapja, hogy a szentségi kötelék objektív valóság, Krisztus műve az Egyházban. Ezt az értéket védelmezni és ápolni kell megfelelő házasság előtti katekézissel, hogy a házasulandók teljes mértékben tudatában legyenek a kapcsolat szentségi jellegének és hivatás-voltának. Fontos a házaspárok további segítése is a házasságkötés után.

Ugyanakkor az is elhangzott, hogy a konkrét eseteket, a nagy szenvedést okozó helyzeteket kell szem előtt tartani, különbséget téve például a között, aki elhagyta házastársát és a között, akit elhagytak. A probléma fennáll, és, amint ez többször elhangzott a teremben, az Egyház nem hagyja figyelmen kívül. A lelkipásztori munka nem lehet kizáró jellegű, amely a „mindent vagy semmit” elven működik, hanem irgalmasan kell az emberekhez fordulnia, mivel az Egyház misztériuma a vigasztalás misztériuma.

Elhangzott, hogy az újraházasodott elváltak számára az a tény, hogy nem járulhatnak az Oltáriszentséghez, egyáltalán nem jelenti az egyházi közösségből történő kizárást. Ellenkezőleg, fölhívták arra a figyelmet, hogy léteznek olyan felelős megbízatások, amelyeket ők is végezhetnek. Ezen kívül hangsúlyozták a felszólalók a házasságok semmisségének kimondására irányuló eljárások egyszerűbbé és gyorsabbá tételének szükségességét.

Ami a konkubinátus [házasság nélküli együttélés – a szerk.] gyakorlatát illeti egyes területeken, rámutattak, hogy ez sokszor gazdasági okokkal magyarázható, és nem az Egyház tanításának elvetését jelenti. Gyakran ezeket a helyzeteket és a házasságon kívüli együttélés más formáit úgy élik meg az adott személyek, hogy változatlanul megvan bennük a vágy a keresztény életre, s ezért megfelelő lelkipásztori gondoskodásra van szükségük. Hasonlóképpen, miközben kiemelték az azonos neműek közötti házasság elismerésének lehetetlenségét, elhangzott, mennyire fontos tisztelettel és hátrányos megkülönböztetést nem alkalmazva közelíteni a homoszexuális személyekhez.

További hozzászólások hangzottak el a vegyes vallású házasságokkal kapcsolatban, amelyek kiemelték, hogy az ezekkel járó nehézségek mellett sem szabad megfeledkezni arról, milyen lehetőség rejlik bennük a harmónia és a vallások közötti párbeszéd kifejezésre juttatása terén. Ismét napirendre került a nyelvezet kérdése, amellyel az Egyház meg tudja szólítani a hívőket és a nem hívőket, valamint minden jóakaratú embert, hogy felmutathassuk a családi életnek azokat a modelljeit, amelyek segítik az emberi személy teljes értelemben vett fejlődését és a társadalmi jólétet. A javaslat, ami elhangzott: az „egyszerűség nyelvén” kell szólni a családról, hogy ez elérjen a hívek szívéig.

A munkaülés második részében a szinódusi atyák megtárgyalták a felelős gyermekvállalás kérdését, hangsúlyozva, hogy az élet ajándéka (éppúgy, mint a tisztaság erénye) olyan érték, amely a keresztény házasság alapja, kiemelve az abortusz bűnének súlyosságát. Ugyanakkor beszéltek a számos család életében jelentkező drámáról, például egyes ázsiai területeken, ahol gyermekgyilkosság, nőkkel szembeni erőszak és emberi személyekkel való kereskedés zajlik. Éppen ezért a felszólalók hangsúlyozták, hogy a család alapvető értékei között ki kell emelni az igazságosságot is.

Ezután arra került szó, hogy a szülőknek mi a felelőssége a gyermekek hitben és a hit tanításai szerint való nevelésében. E felelősség elsődleges, hangzott el, és ezért megfelelő figyelmet kell kapnia. Többek között az is elhangzott, hogy a gyermekekkel való lelkipásztori törődés kapcsolatot teremthet a nehéz helyzetben lévő családokkal.

A gyermekekkel kapcsolatban hangsúlyosan említésre került, hogy milyen negatív hatást váltott ki a fogamzásgátlás a társadalmi felfogásra, magával hozva a születésszám csökkenését. Ennek láttán a katolikusoknak hallatni kell a hangjukat, a remény üzenetét kell közvetíteniük. A gyermekek fontosak, életet és örömet jelentenek a szüleik számára, megerősítik hitüket és vallásgyakorlatukat.

Végezetül arról volt szó, hogy a világi híveknek lényeges szerep jut a családok körében végzett apostoli munkában, azok evangelizációjában, valamint arról, hogy a világi hívek mozgalmai képesek segítséget nyújtani a nehéz helyzetben lévő családoknak.

Fotó: NBC News

Magyar Kurír








Napi evangelium
Én vagyok az élet kenyere.
  Jn 6,30-35

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



A nap szentje

Soubirous Szent Bernadett
 
A nap 
szentje
 
Egy enyhe téli napon rőzsegyűjtés közben ragyogó fénnyel körülvett lányalakot látott meg a Gave folyócska partján levő sziklabarlangnál. Ijedtében Rózsafüzérét kapta elő, a kisértés gondolatát keresztvetéssel akarta elhessegetni. A jelenség is keresztet vetett a rózsafüzérével, Bernadettel együtt némán imádkozta a szentolvasót. A kis Bernadettel rőzsét gyűjtő társnői semmit sem láttak a jelenésből.



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum