Egyházi személyiségeket is kitüntettek Szent István ünnepe alkalmából
2015. augusztus 19., szerda 22:01

Augusztus 19-én szerdán állami kitüntetéseket és szakmai díjakat adott át Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere Szent István ünnepe alkalmából a Pesti Vigadóban. A díjazottak között volt Beer Miklós váci megyéspüspök is.

Ott vannak, ahol tenni kell valamit, jelenlétükkel változik, jobbra fordul a világ – méltatta az augusztus 20-i állami ünnep alkalmából kitüntetetteket az emberi erőforrások minisztere az elismerések szerdai átadásán.

A tárca vezetője nemzeti ünnepünk alkalmából a Magyar Érdemrend nagykeresztje, a Magyar Érdemrend középkeresztje, a Magyar Érdemrend tisztikeresztje, a Magyar Érdemrend lovagkeresztje, a Magyar Arany Érdemkereszt, a Magyar Ezüst Érdemkereszt, a Magyar Bronz Érdemkereszt állami kitüntetéseket, valamint a Népművészet Ifjú Mestere, Pro Cultura Hungarica, Bessenyei György-, Móra Ferenc-, Pauler Gyula- és Szinnyei József-díjakat adott át.

Balog Zoltán kiemelte: az ország Szent István ünnepére készül, melynek során a keresztény magyar állam megalakulására emlékezik. Az ő életművéhez mérni magunkat dőreség, de tanulni belőle kötelező – hívta fel a figyelmet az első magyar király példájára. Szent István nagyszerű reálpolitikus volt, aki felismerte a pillanat parancsát, és megtalálta azt az utat, ami a magyarság számára nemcsak a megmaradást, hanem a felemelkedést jelentette. Mindez kevés lett volna a maradandóhoz, ha nem lett volna meg benne a személyes elköteleződés, a személyes döntés a keresztény hit és saját életének szolgálatba állítása mellett. Ez a személyes többlet jellemzi a kitüntetetteket, akik elkötelezetten, bátran és rendkívüli erőkifejtéssel szolgálják a magyar nemzetet – tette hozzá.

Hoppál Péter kulturális államtitkár a díjátadó ünnepség záróbeszédében hangsúlyozta: fontos, hogy milyen példaképeket követünk, hiszen a posztmodern kor embereinek is szükségük van példákra.

Mint hozzátette, most olyanok kaptak kitüntetést, akik a közösség fejlesztésében vesznek részt, a tudomány, a művészet, a kultúra területén alkotnak kiemelkedőt. Az államtitkár hangsúlyozta azok fontosságát, akik a kulturális alapellátás terén járulnak hozzá ahhoz, hogy mindenkihez eljuthassanak a kultúra és a művészetek, hiszen „ezek nélkül nincs teljes ember” – fogalmazott.

A Magyar Érdemrend nagykeresztje polgári tagozatát Stanisław Dziwisz bíboros, Krakkó érseke kapta, aki az elismerést egy későbbi időpontban veszi át.

Kimagasló szakmai munkája elismeréseként a Magyar Érdemrend középkeresztje polgári tagozata kitüntetésben részesült Beer Miklós, a Váci Egyházmegye püspöke.

Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozata kitüntetésben részesült Bárány Béla, a zuglói Páduai Szent Antal-plébánia plébánosa, hitoktatási felügyelő; Garancsi László, az encsi római katolikus plébánia plébánosa, címzetes prépost, érdemes főesperes, érseki tanácsos; Herendi János, a Pécsi Egyházmegye bátaszéki római katolikus egyházközségének plébánosa; valamint Sajtos József püspöki tanácsos, Törtel község plébánosa.

Beteljesedett!