Befejeződött a püspöki konferencia őszi ülése
2015. szeptember 3., csütörtök 11:09

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia szeptember 1. és 2. között megtartotta őszi rendes ülését, amelyen az alábbi témákat vitatták meg a testület tagjai.

Amint arról tegnap hírt adtunk, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Állandó Tanácsa tagjainak öt évre szóló megbízatása Mohos Gábor titkár kivételével lejárt. A konferencia új elnökévé megválasztotta Veres András szombathelyi megyéspüspököt. A testület elnökhelyettese Udvardy György pécsi megyéspüspök lett, választott tagjai Erdő Péter bíboros és Ternyák Csaba egri érsek.

A püspökök testülete döntött arról, hogy a 2016 folyamán megrendezésre kerülő Szent Márton-év eseményeinek koordinálására külön bizottságot hoz létre, amelynek tagjai Veres András püspök, Várszegi Asztrik főapát-püspök, valamint Márfi Gyula érsek és Orosz Atanáz püspök lesznek. Szent Márton - Pannónia szülötte -, akinek születése 1700. évfordulójára emlékezünk, ma is példakép lehet számunkra, mint keresztény, püspök és európai.

A Konferencia Caritas in Veritate bizottságának éléről Veres András püspök megnövekedett feladataira tekintettel lemondott. A bizottság élére Székely János esztergom-budapesti segédpüspököt választották meg.

Az ülésen szó volt a Ferenc pápa által meghirdetett rendkívüli szentévről, amely az Isteni Irgalmasság titkára irányítja figyelmünket és a megtérés, a lelki megtisztulás és megújulás lehetőségét kínálja fel mindenkinek. Az Új Evangelizációt Előremozdító Pápai Tanács révén az Apostoli Szentszék rendszeres kapcsolatot tart az egyházmegyékkel, hogy helyi szinten is minél több lehetőség nyíljon a világegyház szentévi eseményeibe való bekapcsolódásra. Az Irgalmasság Szentévét Ferenc pápa nyitja meg december 8-án, Rómában.

2016-ban ünnepli megalakulásának 85. és újjászerveződésének 25. évfordulóját a Katolikus Karitász. A szervezet ebből az alkalomból jubileumi évet hirdet. Az év nyitásaként kerül megrendezésre a Szent Erzsébet Karitász Bál november 21-én a Groupama Aréna Rendezvény Központban.

Mivel a bál szorosan kapcsolódik Szent Erzsébet ünnepéhez, itt kerül majd átadásra a Szent Erzsébet rózsája-díj, a szolgáló szeretet elismeréseként. Ez az alkalom minden évben ráirányítja a figyelmet arra a csendben, alázatosan végzett, de nagyon fontos és sokrétű önkéntes szolgálatra, amelyet a Katolikus Karitász keretein belül igen sok hívő végez lelkiismeretesen napról napra, hétről hétre.

A Magyarországon 2013 óta minden ősszel megrendezett, több ezer látogatót vonzó Katolikus Társadalmi Napokat (KATTÁRS) idén Debrecenben tartják szeptember 12-én. A rendezvény kiemelt témaköre a katolikus oktatás és nevelés. Az esemény védnökei Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek és Papp László, Debrecen Megyei Jogú Város polgármestere, házigazdái Veres András, az MKPK új elnöke, a Caritas in Veritate Bizottság korábbi elnöke és Bosák Nándor debrecen-nyíregyházi megyéspüspök.

Ebben az évben a rendezvény a 300 - Katolikus újjászületés Debrecen néven meghirdetett 2015-ös emlékévhez kapcsolódik: célja, hogy bemutassa a katolikus tanítást és a Katolikus Egyház szolgálatát a mai társadalomban.

Budapest, 2015. szeptember 3.

Fotó: Magyar Kurír/Lambert Attila

Beteljesedett!