English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Mitől szent a művészet? – Elkezdődött az idei Ars Sacra Fesztivál
2015. szeptember 18., péntek 19:29

Kilencedik alkalommal igyekeznek választ adni a címben feltett kérdésre alkotóművészek országszerte, a szeptember 18-án megnyílt Ars Sacra Fesztiválon. A Magyar Nemzeti Múzeumban tartott megnyitón Erdő Péter bíboros átadta a Magyar Püspöki Konferencia Pro Cultura Christiana-díját Dragonits Mártának.

A Magyar Nemzeti Múzeum dísztermében tartott megnyitó ünnepség Dukay Barnabás A hegy fái című kánonmotettájának előadásával kezdődött, az Anima Musicae Kamarazenekar tolmácsolásában.

Császtvay Tünde, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgató-helyettese köszöntőjében Szent II. János Pál pápa 1999-es húsvéti leveléből idézett, amelyben a Szentatya így fogalmazott: „A művészi alkotásban bizonyul leginkább Isten képmásának az ember.”

A továbbiakban a főigazgató-helyettes asszony hangsúlyozta: manapság mind többen megfeledkezni látszanak arról, hogy hosszú évszázadokon keresztül a művészet és a szakralitás elválaszthatatlanok voltak. Úgy vélte, aki nem hívő, a művészet révén talán átjárást kaphat az örök emberi értékek felé, s talán éppen a művészet szólítja meg mindazokat, akik kizárólag a világi örömöket keresik az életben.

Mint mondta: muszáj ebben hinnünk, hiszen a jelenleg zajló események tükrében, amikor a keresztény művészet maradványait pusztítják, fel kell értékelődjön a keresztényi összetartozás, s ebben a művészet semmivel sem helyettesíthető szerepe.

Végezetül Vértes László ősrégészt, a vértesszőlősi kutatások vezetőjét említette, aki a neki szegezett kérdésre, miszerint: miért nevezik előembernek a telep egykori lakóját, amikor ott voltak mellette tűzrakó eszközei, szerszámai, vadászcsapdái, ekképpen válaszolt: mindent tudott ugyan, de csak akkor nevezhetném embernek, ha amulettet készített volna, amely az emberi szellemben megszületett szimbólum első bizonyítéka lenne.

Erdő Péter bíboros a kezdetekre emlékezve kifejtette: az első Ars Sacrára 2007-ben azért került sor, mivel akkor zajlott Budapesten a városmisszió éve, amikor is keresték azt a nyelvezetet, miként szóljon az egyház a mai világhoz. A kommunikációs lehetőségek közül pedig kiemelkedett a művészet.

„A művészet hidat teremt a hit és az egyetemes emberi gondolkodás, érzésvilág között. Ezért történt, hogy éppen ez a rendezvénysorozat keltette fel olyanok szimpátiáját, akik messze voltak a hit világától” – fogalmazott a bíboros, s kifejtette: mi a valóságról kívánunk ezekkel az eszközökkel kifejezni valamit, méghozzá arról a valóságról, amely az emberi fogalmakat messze meghaladja. Ez az, ami a magasrendű művészetből mindig előcsillan.

A főpásztor megállapította: sok áldást hozott eddig is az Ars Sacra, majd rátért a legutóbbira: „Sikerült olyat is elérnünk, ami máris túlsugárzott Magyarország határain. Az Egyesült Államok nemzeti kegyhelyén, Washingtonban, augusztus végén átadtuk a magyar kápolnát, ami a hazai Ars Sacra kiváló bemutatkozása.”

E ponton Erdő Péter áttért a kitüntetésre: „Ki kell mondanom valakinek a nevét, aki a kápolna munkálataiban elévülhetetlen érdemeket szerzett magának: Dragonits Mártáét.”

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Pro Cultura Christiana-díjban részesítette Dragonits Márta belsőépítészt, az Ars Sacra Alapítvány egyik létrehozóját.

A díjazott nehezen jutott szóhoz meglepetésében, a kitüntetés előtte ugyanis mindvégig titokban maradt. Végül így mondott köszönetet: „Toroczkay Ilonával egykor mindketten belsőépítészek lettünk, s 2007 óta Kolek Ildikóval mind a hárman belsőépítészek vagyunk.”

A díjátadást követően Lackfi János költő, műfordító lépett az emelvényre, hogy a szokásokhoz híven, az alkalomra írt versét felolvassa. Előtte azonban hirtelen jött gondolatait osztotta meg az egybegyűltekkel: „Milyen is a nyelv működése? Három belsőépítész segítségével építhetjük a bensőnket.”

A József Attila-díjas alkotó először A kiöntés című zsoltárját adta elő, azután pedig egy személyes költeményét.

A megnyitó zárásául az Anima Musicae Kamarazenekar J. S. Bach III. G-dúr Brandenburgi versenyét adta elő.

Az idei, a 9. Ars Sacra Fesztivál mottója így szól: „Szentek legyetek”. A szeptember 19-től 27-ig tartó rendezvénysorozathoz a számtalan magyarországi helyszín mellett a kárpátaljai Beregszász Szent Kereszt temploma is csatlakozott.

Fotó: Lambert Attila

Magyar Kurír 








Napi evangelium
Én vagyok az élet kenyere.
  Jn 6,30-35

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



A nap szentje

Soubirous Szent Bernadett
 
A nap 
szentje
 
Egy enyhe téli napon rőzsegyűjtés közben ragyogó fénnyel körülvett lányalakot látott meg a Gave folyócska partján levő sziklabarlangnál. Ijedtében Rózsafüzérét kapta elő, a kisértés gondolatát keresztvetéssel akarta elhessegetni. A jelenség is keresztet vetett a rózsafüzérével, Bernadettel együtt némán imádkozta a szentolvasót. A kis Bernadettel rőzsét gyűjtő társnői semmit sem láttak a jelenésből.



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum