English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Október 1. és 31. között kerül megrendezésre a Katolikus Kulturális Hetek rendezvénysorozat
2015. szeptember 30., szerda 15:20

Az előző évekhez hasonlóan idén is megrendezésre kerül október hónapban a Katolikus Kulturális Hetek programsorozat. A rendezvénnyel, amelynek idei mottója a „Család a művészetben” a Püspöki Konferencia a család értékeire kívánja felhívni a figyelmet. Ehhez kapcsolódóan az egyházmegyék szervezésében sokféle eseménybe kapcsolódhatnak be az érdeklődők, amelyekről egyházmegyénkénti bontásban az alábbiakban tájékozódhatnak.
 
Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye
 
Október 17-én, szombaton 15.30 órakor a Déri Múzeumban a Sol Oriens kórus közreműködésével búcsúztatják a „Várad Kincsei Debrecenben” című kiállítást. A több mint 60 műtárgyból álló, az egyházművészet különböző szakágait reprezentáló rendkívül értékes kiállítás 2015. május 29-től gazdagította Debrecen kulturális életét. A műtárgyakat a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye adta kölcsön a városnak a debreceni katolikus újjászületés 300. évfordulója alkalmából.
 
Október 19-én 19 órától Jakab Hedvig orgonahangversenye lesz a debreceni Szent Anna-székesegyházban a Debreceni Katolikus Újjászületés - 300 elnevezésű 2015-ös debreceni katolikus emlékév alkalmából.
 
Október 23-án 19 órától  szintén a Szent Anna-székesegyházban Haydn Nelson miséje hangzik el a Canto Armonico előadásában a Debreceni Katolikus Újjászületés - 300 elnevezésű 2015-ös debreceni katolikus emlékév alkalmából.
 
 
Egri Főegyházmegye
 
Szeptember 30-án, szerdán 19.30 órakor az egri Bazilikában a Katolikus Kulturális Hetek rendezvénysorozat Csiszér László dicsőítő koncertjével kezdődik.
Október 1-jén 11 órakor Egerben „Család a művészetekben”címmel kiállítás nyílik a Főegyházmegyei Könyvtárban.

Október 7-én, szerdán 18 órától a Rózsafüzér imacsoportok találkozójára kerül sor a Bazilikában.  

Október 8-án 16.30 órakor az Egri Hittudományi Főiskola Aloysianum termében Demeter István egykori sajószentpéteri plébános „Éveim” című önéletrajzi kötetének bemutatójára kerül sor.

Október 17-én, szombaton Kápolnán történelmi emlékezést és konferenciát tartanak a kápolnai templom 230. évfordulója tiszteletére.
Október 18-án az egri Bazilikában ünnepi szentmise és gálaműsor lesz a Szent István Rádió fennállásának 15. évfordulója alkalmából.

Október 27-én, kedden 10 órától a Líceum kápolnában „Egyház és társadalom” címmel szakmai konferenciát rendeznek.
 
 
Esztergom-Budapesti Főegyházmegye
 
Az Esztergomi Keresztény Múzeumban a „Szent Család a művészetben” témában tematikus vezetéseket tartanak.
Szeptember 30-án, szerdán 12 órakor a Szent Adalbert Központban a „Szent Család a művészetben” címmel fotókiállítás nyílik.

Október 10-én, szombaton délelőtt Budapesten a városmajori kistemplomban (1122 Budapest, Csaba utca 5.) 10 órától a katolikus iskolák diákjainak alkotásai kerülnek bemutatásra.

Október 11-én a 9 órai szentmise után a Zugligeti Szent Család templomban (1125 Budapest, Szarvas Gábor u. 52.) a „Szent Család a művészetben” címmel kiállítás nyílik.

Október 18-án a 10 órai szentmise után a Szondi utcai Szent Család templomban (1064 Szondi u. 67.) kiállítás nyílik a „Szent Család a művészetben” címmel.

 
Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye

Október 21-én „Korona és koronázás” címmel ismeretterjesztő előadásokra kerül sor a Kalocsai Érseki Kincstárban: „Székesfehérvártól Pozsonyon és Sopronon át Budáig: „Uralkodókoronázások a 16–18. századi Magyarországon”, „Az 1916-os királykoronázás története” címmel. ”Zita királyné mesélő trónszéke” című időszaki kiállításhoz kapcsolódó, „Koronázó játszóház” című múzeumpedagógiai foglalkozásra is sor kerül. A "Koronázó játszóház" célja, hogy a gyerekek játékos formában megismerkedjenek a királykoronázások menetével és kellékeivel. A foglalkozás során megtekintik a Kalocsai Érseki Kincstár királykoronázással kapcsolatos emlékeit, majd vetítés keretében ismerkednek meg a szükséges történelmi alapfogalmakkal. Jelmezekbe öltözve át is élhetik a királykoronázások eseményeit. Végül minden kis "lovag és udvarhölgy" készíthet magának emléket, amit magával vihet.

 
Miskolci Egyházmegye

Október folyamán négy érdekes eseménynek ad otthont a Homrogdi Görögkatolikus Általános Iskola és Óvoda (3812 Homrogd, Kossuth u. 150.).
 
Október 1-jén 10 órakor rendhagyó énekórát tartanak a Szent Efrém kórus közreműködésével.
 
Október 3-án egész napos roma hittanos találkozóra kerül sor.
 
Október 7-én Zöld nap mottóval hulladékgyűjtést szerveznek.
 
Október 14-én ünneplik a termésáldást.
 
Edelényben a Szent János Görögkatolikus Gimnázium és Szakképző Iskola (3780 Edelény, Borsodi út 34.) október 3-án rendezi meg a X. Kerékpáros Napot.
 
A miskolci Görög Katolikus Általános Iskolában (3527 Miskolc, Soltész Nagy Kálmán út 27) regionális rajzpályázatot hirdetnek „Én vagyok a szőlő, ti vagytok a szőlővessző”címmel. Az alkotások beküldési határideje: október 22, csütörtök.

A Szent Miklós Görögkatolikus Óvoda és Bölcsőde (3526 Miskolc, Szentpéteri kapu 72-76.) október 7 és 15 között várja a „Termés áldás ünnepe”címmel meghirdetett rajzpályázatra a kicsik alkotásait az intézményeikben.

Edelényben a Szent Miklós Görögkatolikus Iskola, Óvoda és Alapfokú Művészeti Iskola (3780 Edelény Borsodi út 36/b.) október 12 és 16 között, hétfőtől péntekig Simon András képzőművész kiállítására várja az érdeklődőket, ahol a gyerekek számára szimultán rajzfoglalkozást tartnak, rajzpályázatra is sor kerül, lesznek vetélkedők, és zarándoklatok Mátraverebély - Szentkútra valamint Sajópálfalára.
 
A kazincbarcikai Angyalkert Görögkatolikus Óvoda (Kikelet köz 2) „Fürtöcske nap” címmel termésáldás ünnepet tart októberben.
A sárospataki Örömhírvétel Görögkatolikus Óvoda (József Attila utca) múzeumpedagógiai látogatást szervez a Magyar Nyelv Múzeumába Széphalomra.

 
Pannonhalmi Főapátság

Október 30-án, Pannonhalmán a Főapátságban „Írjunk regényt!” címmel Majoros Nóra írónő foglalkozást tart. Mindig különleges pillanat, amikor egy író az olvasóival találkozhat. Ezt az élményt mélyíti el ez az interaktív regényíró foglalkozás. A találkozó úgy kezdődik, hogy az elkeseredett író arról panaszkodik, hogy alkotói válságban szenved, regényt kéne írnia, aminek az eleje megvan ugyan, de sehogy sem akar sikerülni a folytatás. A foglalkozás során meghatározzuk a regény témáját, típusát, szereplőit, cselekményvázlatát. Kiderül, hogyan befolyásolhatja a szereplők életkora, kapcsolatai, vagy akár a regény címe a történet menetét és hangulatát. Kiderítjük, mitől lesz egy történet izgalmas, mulatságos, félelmetes vagy éppen romantikus, mitől fogja a résztvevő korosztályt megszólítani. A foglalkozás időtartama szabad, minimum 45 perc. A foglalkozást követően a regényvázlat felkerül az írói blogra, így adódik a lehetőség, hogy később akár irodalomóra keretein belül is feldolgozásra kerüljön, vagy a gyerekek maguk dolgozzák ki, folytassák a történetet.
A Katolikus Kulturális Hetek rendezvénysorozat folyamán sor kerül kézműves foglalkozásra (rajzpályázat, családi foglalkozások), családi teadélutánra, felolvasásra a Bencés Kiadó gyermekkönyveiből.

 
Pécsi Egyházmegye

Október 1-én, csütörtökön 18 órakor Pécsett a Magtár Látogatóközpontban  A „Teremtés hetén”, Ferenc pápa „Laudato si'” kezdetű enciklikája magyar fordításának megjelenése alkalmából „A tücskökkel ettem én is füvet” címmel Nobilis Márió teológussal és Lovasi András zenésszel beszélget Heidl György. A beszélgetés, amelyet a Pécsi Egyházmegye kulturális igazgatója vezet, két érzékeny, és a maga területén méltán elismert ember első nyilvános találkozása.
 
Október 15-16-án Pécsett a Dóm-kőtárban „A középkori pécsi székesegyház és a Dóm-kőtár, In memoriam Tóth Melinda” címmel a Pécsi Egyházmegye Keresztény Örökség Kutatóintézete konferenciát rendez a Pécsi Tudományegyetem Művészettörténet és Művészetelmélet, valamint Esztétika és Kulturális Tanulmányok tanszékeivel együttműködve. A tudományos konferencia a pécsi székesegyház középkori történetének kutatási eredményeit összegzi. A két nap során régészek, történészek és művészettörténészek osztják meg egymással és a közönséggel kutatásaikat, hogy teljesebb képet kaphassunk a román és gótikus kori egykori székesegyházról. A konferencia Tóth Melinda művészettörténésznek állít emléket, aki a Dóm-kőtár állandó kiállításának összeállítója és a román kori kőfaragványok jelentős kutatója volt. A konferencia megnyitójára
október 15-én, csütörtökön 11 órakor kerül sor.

Október 20-án, kedden 17 órakor a Dóm-kőtárban tartják „A Pécs története II. A püspökség alapításától a török hódoltságig” című kötet bemutatóját. A jelen kötet egy több mint két évtizede indult program végeredményének második darabja. A kötet szerzői – Font Márta szerkesztő és Vonyó József főszerkesztő irányításával – arra vállalkoztak, hogy bemutassák Pécs és a város mai határain belül létezett, akkor még önálló települések középkori történetét. A megjelenteket köszönti: Dr. Ujvári Jenő, a Pécs Története Alapítvány elnöke. A könyv jelentőségéről szól: Dr. Udvardy György pécsi megyéspüspök, Dr. Kosztolányi György, az MTA Pécsi Regionális Bizottságának elnöke, Dr. Páva Zsolt polgármester. A kötet tartalmát ismerteti: Dr. Font Márta egyetemi tanár, a kötet szerkesztője. A sorozat további köteteinek előkészítését ismerteti: Dr. Vonyó József c. egyetemi tanár, főszerkesztő.
 
Október 21-én szerdán, 18 órakor kezdődik Pécsett a Magtár Látogatóközpontban Mit jelent? - Szabadegyetemi konferenciasorozat. A Pécsi Egyházmegye 2015 szeptemberében indította útjára szabadegyetemi előadássorozatát. Az első szemeszterben négy alkalommal, három, egyenként 20 perces előadás hangzik el egy-egy előre meghatározott fogalomról Az októberi, tehát második alkalom a remény fogalmát járja körül. Az előadásokat kötetlen beszélgetés követi. A konferencia előadói: Udvardy György pécsi megyéspüspök; Várszegi Asztrik püspök, pannonhalmi főapát; Bodó Márta teológus, irodalmár, a Vasárnap és a Keresztény Szó főszerkesztője (Kolozsvár).

 
Székesfehérvári Egyházmegye

Október 2-án, pénteken Székesfehérváron, a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban (Liszt Ferenc u. 1.) Egyház–sajtó–politika címmel emlékkonferenciát szerveznek  Steiner Fülöp püspöki székfoglalásának 125., halálának 115. évében. A megjelenteket 10.30 órakor Spányi Antal székesfehérvári megyéspüspök és Sarbak Gábor köszöntik. 10.40 órakor Kanász Viktor (PPKE, MA hallgatója) „Steiner Fülöp és a bécsi Frintaneum”, 11.05 órakor Klestenitz Tibor (MTA BTK, tudományos munkatárs) „Steiner Fülöp és a sajtó”, 11.30 órakor Györgyi Csaba (BFL, levéltáros) „Steiner Fülöp püspök és az egyházpolitika (1890-1895)” címmel tart előadást.
 
Október 3-án, szombaton „Szent Ferenc madarai” címmel családi napot tartanak  a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeumban. 15 órakor kézműves foglalkozás kezdődik, 16.30 órától ringató foglalkozás lesz Irmával és Pankával, 17.15 órától díjnyertes postagalambok simogatása és reptetése történik. 17.30 órakor Olgyay Gábor: Naphimnusz.  San Francesco: Cantico delle creature című versének interpretációjára kerül sor képpel, verssel, zenével.

Október 17-én szombaton Székesfehérváron a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban tudományos konferenciát tartanak „Könyves Kálmán és Székesfehérvár”címmel.  I. (Könyves) Kálmán magyar királyról a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum rendezésében a Magyar Régészeti és Művészettörténeti Társulat támogatásával 9.30 órakor. Spányi Antal székesfehérvári megyéspüspök köszöntője után kezdetét veszi a két szekcióból álló konferencia. Az első előadó Kerny Terézia művészettörténész, Magyar Régészeti és Művészettörténeti Társulat szakosztályának titkára. Az I. Szekció 9.50 órakor kezdődik, amelynek levezető elnöke Érszegi Géza történész, levéltáros, egyetemi tanár. A II. Szekcióra 13.30 órakor kerül sor Demeter Zsófia történész, a Szent István Király Múzeum ny. múzeumigazgatója elnökletével. A konferencián való részvétel – az épület dísztermének korlátozott befogadóképessége miatt – előzetes regisztrációhoz kötött. Jelentkezés 2015. október 14-ig a 06 (22) 510 698-as telefonszámon vagy a muzeum@szfvar.katolikus.hu e-mail címen. A rendezvény az Árpád-ház Program keretében valósul meg.

 
Szombathelyi Egyházmegye

Szeptember 30-án, szerdán 16.30 órakor Szombathelyen a Martineum Felnőttképző Akadémián (Szombathely, Karmelita u. 1.) a Magyar Katolikus Kulturális Hetek című rendezvénysorozatot ünnepélyesen megnyitja: Veres András szombathelyi megyéspüspök. A vendégeket Simon Katalin MKKH szervezője köszönti. A megnyitón közreműködik: Császár János - hegedű, Flier Edit - zongora „Család a művészetben - Művészet a családban” címmel Tóth Csaba festőművész családjának kiállítása nyílik, amelyen köszöntőt mond: Maurer Péter, igazgató, a kiállítást megnyitja: Prokopp Mária művészettörténész. Ezt követően 17.30 órakor a Tóth-család tanúságtételére kerül sor.

Október 9-én, pénteken 17 órakor Vasváron a Domonkos Rendtörténeti Gyűjteményben (Kossuth L. u. 1.) „Szerzetesek szekere - utazó szerzetesek” címmel kiállítás nyílik, a magyarországi szerzetesi gyűjtemények vándorkiállítása. A vendégeket köszönti: Dr. Zágorhidi Czigány Balázs, a vasvári Domonkos Rendtörténeti Gyűjtemény vezetője, a kiállítást megnyitja: Kostecki Andrzej OP, a Vasvári Domonkos Kolostor Alapítvány elnöke.  

Október 15-én, csütörtökön 18 órakor Szombathelyen a Brenner János Általános Iskola és Gimnázium nagytermében (Táncsics Mihály u. 48.) megemlékezést tartanak Jerzy Popieluszko lengyel katolikus pap mártír halálának 31. évfordulójáról Csehi József, a Rákóczi Szövetség Vas Megyei Szervezete elnökének vezetésével.
 
Október 16-án, pénteken 14 órakor Szombathelyen a Szombathelyi Egyházmegyei Könyvtárban (Szombathely, Szily János. u. 1.) „Eiffel Szombathelyen - 130 éves a Szombathelyi Egyházmegyei Könyvtár barokk teremkönyvtára” címmel kiállítás nyílik. A vendégeket köszönti: Simon Katalin, gyűjteményvezető, a kiállítást megnyitja: Prof. Dr. Monok István művelődéstörténész, a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtára főigazgatója, a megnyitón közreműködik: Császár János – hegedűn és Flier Edit – zongorán.
 
Október 19-én, hétfőn  17 órakor Szombathelyen a Martineum Felnőttképző Akadémián (Karmelita u. 1.) a „Szentcsalád a képzőművészetben” Tóth Csaba festőművész vetített képes előadására kerül sor. Fartek Patrícia fotógyűjtését mutatja be „Életképek keresztény családokról” címmel. Közreműködnek a Brenner János Kollégium növendékei. 18 órakor Szombathely a NymE-SEK – Forrásközpontban (Károly Gáspár tér 4.) „Család a szinódus tükrében” címmel előadást tart Dr. Németh Norbert, egyetemi lelkész
 
Október 28-án szerdán 9 órakor Szombathelyen az Őrvidék Házban (11-es Huszár út 40.) kezdődik Esterházy János, a XX. század mártír sorsú felvidéki politikus emlékére rendezett konferencia. A konferenciát a Nemzetstratégiai Kutatóintézet, a Rákóczi Szövetség Vas Megyei Szervezete, a Nyme Bólyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium szervezi.
17 órakor „Tanulmányok gróf Mikes János szombathelyi megyéspüspökről” címmel könyv bemutatót tartanak a Brenner János Kollégium dísztermében (Szombathely, Szily János u. 1.). A vendégeket köszönti: Pál Ferenc, mb. levéltárvezetője, a kötetet ismerteti: Dr. Melega Miklós Ph.D a MNL -Vas Megyei Levéltár . mb. igazgatója.

 
Veszprémi Főegyházmegye

Október 2-án, pénteken Pápán a Szent István Római Katolikus Általános Iskolában (Fő tér 6.) kiállítás megnyitót tartanak Bódi Magdolna emlékére.
 
Október 10-én, szombaton 16 órakor Veszprémben a Szaléziánumban (Vár u. 31.) „Értetek és sokakért” címmel Tremmel-Hudik Katalin festményeit bemutató kiállítás nyílik. A megjelenteket köszönti Márfi Gyula veszprémi érsek, a kiállítást megnyitja B. Varga Judit történész-muzeológus. A kiállítás megtekinthető november 21-ig, keddtől szombatig 10 és 17 óra között.







Napi evangelium
Amit hirdetek, úgy hirdetem, amint az Atya mondta nekem.
  Jn 12,44-50

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



A nap szentje

Szent György vértanú
 
A nap 
szentje
 
Tisztelete valószínűleg a palesztinai Liddából ered. Rengeteg legenda tanúsítja, hogy nagyon népszerű szent a keleti és nyugati Egyházban.



A nap szentje

Sigmaringeni Szent Fidél pap, vértanú
 
A nap 
szentje
 
Jogot és teológiát tanult. Az egyetemi évek diákmulatságait elkerülte, inkább imádságra fordította szabad idejét.



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum