Befejeződött a püspöki konferencia téli ülése
2015. december 3., csütörtök 11:50

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia december 1. és 2. között megtartotta téli rendes ülését, amelyen az alábbi témákat vitatták meg a testület tagjai.

Ferenc pápa a Szent Péter-bazilikában tartott nagyböjti bűnbánati szertartás során mondott homíliájában meghirdette az irgalmasság rendkívüli szent évét, amely ez év december 8-án, a Szeplőtelen Fogantatás ünnepén veszi kezdetét a Szent Péter-bazilika szent kapujának megnyitásával, és 2016. november 20-án, Krisztus Király ünnepén zárul. A szent év hazai megnyitó eseményeiről egy összefoglalót találhatnak majd a katolikus.hu honlapon.

A Családok 8. Világtalálkozóján, amelyet nyáron rendeztek Philadelphiában, az Egyesült Államokban, a záró szentmisén bejelentették, hogy Ferenc pápa december 27-én, Szent Család vasárnapján, a Szent Péter bazilikában a családokkal fog együtt ünnepelni az Irgalmasság Szent Évéhez kapcsolódva. A Szentatya kérésének megfelelően, amellyel az egész világ Püspöki Konferenciáihoz fordult, hazánkban is hasonló programmal készülnek sok egyházmegyében Szent Család ünnepére.

Ennek kapcsán nem feledkezhetünk meg sok rászoruló családról, amelyeket a Katolikus Karitász különböző módon segít különösen is a téli időszakban. Az ülésen szóba került a közel-keleti üldözött keresztény családok megsegítésének lehetősége is, kiemelve az otthonukat elhagyni kényszerült, de a térség menekülttáboraiban maradt családokat, különös tekintettel a gyermekekre, akiknek a taníttatásához kíván hozzájárulni a Magyar Katolikus Egyház, keresve az együttműködés lehetőségeit más intézményekkel.

2016-ban ünnepli megalakulásának 85. és újjászerveződésének 25. évfordulóját a Katolikus Karitász. A szervezet ebből az alkalomból jubileumi évet hirdet. Az év során egy rendezvénysorozattal és figyelemfelhívó kampánnyal mutatják be a Karitász több évtizedes, áldozatos tevékenységét a rászorulókért.

A Katolikus Karitász elindította karácsonyi segélyakcióját „Tárjátok ki szívetek” címmel, amely során rászoruló családokat segít a téli időszakban és karácsonykor. Idén is több módon lehet csatlakozni a december 31-ig tartó adománygyűjtéshez. Ennek lehetőségeiről a karitasz.hu honlapon tájékozódhatnak.

A december 6. és 13. között megrendezésre kerülő Egymillió csillag a szegényekért elnevezésű szolidaritási akció keretében önkéntesek gyertyákkal, gyertyagyújtásokkal hívják fel a társadalom figyelmét a köztünk élő szegé-nyekre. Az akcióban ma már világszerte tizenöt ország vesz részt évről évre. Célja: az összetartozás szellemének, az emberi szolidaritás érzésének erősítése, az emberek figyelmének ráirányítása a társadalom peremére szorultakra.

A Testület tagjai beszámolót hallgattak meg az októberben megrendezésre került 14. rendes püspöki szinódusról, amelynek témája „A család hivatása és missziója az egyházban és a mai világban” a résztvevő püspökök tolmácsolásában.

A püspökök meghallgatták Michel Remery, az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa főtitkár-helyettesének beszámolóját a fiatalok közreműködésével készült Tweeting with God c. kezdeményezésről, amelyben kérdés-felelet formájában találhatunk a mai kor nyelvén megfogalmazott elgondolkodtató, vitaindító válaszokat hitünk alapjait érintő kérdéseinkre. A konferencia támogatja a könyv illetve a hozzá csatlakozó informatikai felhasználás magyar nyelvű megjelenését.

A Konferencia beszámolót hallgatott meg a kárpátaljai rászorulóknak gyűjtött segély felhasználásáról, amelyben ismertették az elmúlt időszak eredményeit, amelyeket a magyarországi hívek nagylelkű támogatásával tudtak megvalósítani. A rendkívül nehéz helyzetben élő kárpátaljai emberek megsegítésére a helyi Szent Márton Karitász 2015 májusa óta körzeti felelősök segítségével végzi munkáját, amelynek eredményeként többek között kiosztottak több mint 2000 élelmiszercsomagot, téli tüzelőfa támogatást kapott több mint 500 háztartás, valamint több mint 900 embert segítettek gyógyszerekkel. Szeptemberben 341 iskolás gyermek szüleinek nyújtottak tanszertámogatást. Ezeken felül ingyenkonyhák támogatására, kialakítására is tudtak pénzt fordítani, hiszen a meleg ebéd lehetősége hatalmas segítséget jelent a rászoruló embereknek.

A Szent István Társulat gondozásában megjelent a négy kötetes zsolozsma második kötetének új kiadása, amely hamarosan megtalálható lesz a könyvesboltok polcain.

Budapest, 2015. december 3.

Én vagyok az út, az igazság és az élet.