Vízkereszt, Jézus Krisztus megjelenésének ünnepe
2016. január 4., hétfő 15:26

Vízkeresztet január 6-án ünnepli a katolikus egyház parancsolt ünnepként. Az epifánia (Epiphania Domini, „az Úr megjelenése”) néven is ismert vízkereszt Jézus Krisztus megjelenésének ünnepe. A magyar vízkereszt elnevezés az ilyenkor hagyományosan végzett vízszentelésből eredeztethető.

Vízkereszt napja a IV. század elején kezdett a keresztények körében terjedni, mint Krisztus születésének - a háromkirályok (napkeleti bölcsek) látogatásának -, Krisztus keresztségének és a kánai menyegzőnek az ünnepe. E három evangéliumi esemény Jézus istenségének első „megnyilvánulásai”, epiphanéi.
Később az ünnep elsődleges témája keleten Jézus keresztsége lett (erre emlékeztet a vízszentelés); nyugaton viszont a háromkirályok látogatása került előtérbe, mindamellett itt is megmaradt a vízszentelés szertartása.

A II. Vatikáni Zsinat óta, a zsinati rendelkezések értelmében a római katolikus egyház január 6-án a háromkirályok látogatását ünnepli vízszenteléssel egybekötve. Jézus megkeresztelkedésének ünnepét a rákövetkező vasárnapon tartják. A kánai menyegzőről - amelyen Jézus első csodáját vitte végbe a vizet borrá változtatva -, egy közbeeső hétköznapon emlékezik meg az egyház.

A vízkereszt azért is kiemelt ünnep a katolikus egyház életében, mert ekkor kezdődik meg a házszentelések időszaka. A házszentelés szertartása során a pap az újonnan megáldott szenteltvízzel meghinti a lakásokat, házakat; valamint megáldja a benne lakókat, dolgozókat.

Virrasszatok, mert nem tudhatjátok, mely napon jön el a ti Uratok!

2016. augusztus 26-27., péntek-szombat
Szabadka Bunaric-Szentkút búcsúja

2016. augusztus 27., szombat
Érseki szentmise a Cursillo lelkiségi mozgalom éves találkozóját

2016. augusztus 28, vasárnap
Mohácsra érkezik a Szent Jobb

Kalazanci Szent József áldozópap, rendalapító

Kalazanci Szent József spanyol pap volt. Rómában megalapította Európa első ingyenes népiskoláját, hogy a szegény sorsú fiúkat felemelje és a zülléstől megóvja. Iskoláinak oktatókkal való ellátására alapította meg a Kegyes Tanítórendet, más szóval a piaristákat. 1648-ban halt meg.

Szent Lajos

Lajos 1214-ben született Poissyben. 1226-tól haláláig volt Franciaország királya. Kiskorúsága idején bölcs és tetterős anyja, a kasztíliai Szent Blanka uralkodott. Lajos a Provence-ből való Margitot vette el feleségül, aki 11 gyermeket szült neki. A király mélyen vallásos, aszketikus, szelíd, igazságos és lovagias volt. Megjavította a közállapotokat, a kolduló rendeknek barátja és támogatója volt. Egyiptomi keresztes hadjárata kudarccal végződött, fogságba esett, de ki tudta váltani magát. Egy újabb keresztes háborúban járványos betegség áldozata lett. Meghalt 1270. augusztus 25-én Tunisz falai előtt.