Befejeződött a püspöki konferencia tavaszi ülése
2016. március 3., csütörtök 15:25

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia március 1. és 2. között megtartotta tavaszi rendes ülését, amelyen az alábbi témákat vitatták meg a testület tagjai.

A Konferencia immár hagyományos módon az idei nagyböjtben is tartósélelmiszer-gyűjtést szervez országos szinten Tartós szeretet címmel. A hívek tartósélelmiszer felajánlásukat elhelyezhetik a templomokban az erre kijelölt helyen a jövő heti vasárnapi szentmise alkalmával és az azt követő hétköznapokon, március 6. és 13. között. Az idei évtől lehetőség nyílik rá, hogy az egyházmegyei karitász központokban is leadhassák adományaikat, valamint Budapesten a Szent István-bazilika mellett található Karitász emblémával ellátott teherautónál is várják a felajánlásokat minden nap 10 és 18 óra között. Adományaikat a Katolikus Karitász juttatja majd el a rászorulókhoz.

2016. január 24. és 31. között tartották a Fülöp-szigeteki Cebuban az 51. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszust. Az ünnepélyes záró szentmise végén Ferenc pápa videó-üzenetében bejelentette, hogy a következő, 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus Budapesten lesz 2020-ban. A világ minden részéről érkező, sok ezer küldöttet vendégül látó rendezvény szervezésével kapcsolatos feladatok koordinálására a Konferencia létrehozott egy 6 tagú püspöki bizottságot.

Az ülésen Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök tájékoztatta a konferencia résztvevőit a július 26. és 31. között Krakkóban megrendezésre kerülő Ifjúsági Világtalálkozó szervezéséről. Magyarországról eddig több mint 4500 fő jelentkezett a rendezvényre, hogy az Irgalmasság Rendkívüli Szentévében Ferenc pápával és a világ számos országából érkező fiatalokkal együtt ünnepeljék az élet örömét, a Mennyei Atya megbocsátó szeretetének ajándékát.

A püspökök testülete áttekintette a hazai katolikus egyházzene helyzetét és döntöttek arról, hogy keresni fogják a megújulás lehetséges módjait.

Egyházunk a 2016. évre, Szent Márton születésének 1700. évfordulója alkalmából jubileumi évet hirdetett, amely során szeretnénk ráirányítani a figyelmet egy olyan emberre, aki életével és cselekedeteivel példakép lehet mindannyiunk számára. Az MKPK az évforduló alkalmából állami és egyházi szakértők részvételével megrendezett ünnepi konferenciával is szeretne megemlékezni a tours-i püspökről, amelyre 2016. november 10-én a Parlament Felsőházi termében kerül sor.

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) Caritas in Veritate bizottsága által 2013 óta minden ősszel megrendezett, több ezer látogatót vonzó Katolikus Társadalmi Napokat idén újra Budapesten tartják szeptember 16. és 17. között. A rendezvény kiemelt témájaként a szervezők ezúttal Szent Márton példáját állítják az esemény középpontjába. Színes programokkal, valamint pályázatokkal szeretnék ráirányítani a figyelmet az irgalmasság lelki cselekedeteire.

Budapest, 2016. március 3.

Virrasszatok, mert nem tudhatjátok, mely napon jön el a ti Uratok!

2016. augusztus 26-27., péntek-szombat
Szabadka Bunaric-Szentkút búcsúja

2016. augusztus 27., szombat
Érseki szentmise a Cursillo lelkiségi mozgalom éves találkozóját

2016. augusztus 28, vasárnap
Mohácsra érkezik a Szent Jobb

Kalazanci Szent József áldozópap, rendalapító

Kalazanci Szent József spanyol pap volt. Rómában megalapította Európa első ingyenes népiskoláját, hogy a szegény sorsú fiúkat felemelje és a zülléstől megóvja. Iskoláinak oktatókkal való ellátására alapította meg a Kegyes Tanítórendet, más szóval a piaristákat. 1648-ban halt meg.

Szent Lajos

Lajos 1214-ben született Poissyben. 1226-tól haláláig volt Franciaország királya. Kiskorúsága idején bölcs és tetterős anyja, a kasztíliai Szent Blanka uralkodott. Lajos a Provence-ből való Margitot vette el feleségül, aki 11 gyermeket szült neki. A király mélyen vallásos, aszketikus, szelíd, igazságos és lovagias volt. Megjavította a közállapotokat, a kolduló rendeknek barátja és támogatója volt. Egyiptomi keresztes hadjárata kudarccal végződött, fogságba esett, de ki tudta váltani magát. Egy újabb keresztes háborúban járványos betegség áldozata lett. Meghalt 1270. augusztus 25-én Tunisz falai előtt.