Elhunyt Tempfli József nyugalmazott nagyváradi püspök
2016. május 25., szerda 12:53

A nagyváradi megyéspüspök és a nagyváradi székeskáptalan, valamint az egyházmegye papsága szomorú szívvel tudatja, hogy Tempfli József nyugalmazott nagyváradi római katolikus megyéspüspök életének 86., papságának 54., püspökségének 27. évében hosszú betegség után, május 25-én elhunyt.

A temetés időpontjáról a későbbiekben rendelkezik a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye.

Tempfli József 1931. április 9-én született a Szatmár megyei Csanáloson. A nagyváradi Szent László Líceumban végezte tanulmányait, majd a gyulafehérvári Római Katolikus Teológiai Intézetben tanult.

1962. május 31-én szentelték pappá, 1982 júniusától szentjobbi apát. 1989 előtt sokat küzdött a megsemmisíteni rendelt váradolaszi temető híres magyar halottai földi maradványainak és síremlékeinek megmentéséért.

1990. március 14-én II. János Pál pápa kinevezte Nagyvárad 81. püspökévé. Hivatásának megfelelően rendületlenül küzdött az egyháztól a kommunista időkben elkobzott ingatlanok visszaszerzéséért.

2008. december 23-án XVI. Benedek pápa, elfogadva nyugdíjazási kérelmét, utódául Böcskei Lászlót nevezte ki.

Tempfli József nagyváradi püspök egyházmegyéjének kormányzása idején, 19 év alatt 20 ezer fiatalt bérmált meg, 46 papot szentelt, és három püspök szentelésén is társszentelőnek kérték fel.

Munkássága elismeréseként többek között a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjével és Magyar Örökség díjjal tüntették ki.

Forrás: Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye

Fotó: Oskar.ro; Érmihályfalva.ro