Pro Ecclesia Hungariae-díjban részesült Punk Gemma O. Cist apátnő
2016. december 17., szombat 12:15

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Pro Ecclesia Hungariae-díjat adományozott Punk Gemma O. Cist apátnőnek. A kitüntetést a testület nevében Várszegi Asztrik főapát-püspök adta át december 17-én, Érden. A díjjal a püspöki konferencia elismerését fejezi ki azért a szolgálatért, amelyet élete folyamán Punk Gemma O. Cist apátnő a katolikus egyházért végzett.

Punk Gemma 1927. március 31-én született Zircen, a keresztségben a Gabriella nevet kapta. 1945. december 16-án lépett be a ciszterci rendbe, majd egy évre rá 1946. december 17-én fogadalmat tett. A közösség legfiatalabb tagjaként perjelnő lett a több száz évnyi szünet után újralapított női monasztikus közösségben. 1949. december 17-én, amikor letette örökfogadalmát rendtársai életre szólóan elöljárójukká választották. A szerzetesközösségnek - alapító atyáik szellemében - kezdetektől napjainkig jellemzője a teljes szerzetesi zsolozsma közösségi végzése, a gregorián kultúra ápolása és a kemény fizikai munka, amely megélhetésüket biztosítja.

1950-ben a bakonyboldogasszonyi monostor működési engedélyét megvonta a diktatúra, de az apátnő már a feloszlatás után félévvel (1951. február 2-án) összegyűjtötte rendtársait és megszervezte Érden, valamint budapesti magánlakásokban a rejtett szerzetesi életet. Ennek köszönhetően, azóta nem volt olyan nap, hogy szünetelt volna monostorukban a zsolozsma, és így a diktatúra idején egyike volt azoknak, akik fenntartották, a rendszerváltozás utánra pedig átmentették a monasztikus istenszolgálat közösségi lelkiségét a magyar egyházban.

Elöljáróként - alapító atyjukkal P. Naszály Emil O. Cist-tel (1910-2002) együtt – az üldöztetés éveiben bújtatott jezsuitát, valamint érdi házukba évtizedeken át családtagként fogadta Belon Gellért püspököt, segítette a szegényeket, nagy bölcsességgel vezette a rábízott szerzetesnőket. Apátnővé benedikálását Endrédy Vendel apát 1971. december 15-én titokban végezte Pannonhalmán, és saját apáti keresztjét adta át számára. Apátnői szolgálata idején, a rendszerváltozás után új monostor és lelkigyakorlatos ház épült egykori rejtett kolostorházuk helyén.

Gemma apátnő személye sokaknak - papoknak, szerzetestársainak és laikusoknak egyaránt - élő magyarázata mindannak, amit Szent Benedek Regulájában az apát feladataként határoz meg: a közösség vezetése az Istenkeresésben, a tekintély alázatos gyakorlása. Olyan elöljáró, akiben egyszerre van jelen az atya keménysége és a mester jósága. 1989 után közössége nevében több, a kommunizmus idején nekik ártó személynek felajánlotta a megbocsátást, és ezzel az érzülettel állt melléjük az azóta eltelt évtizedek során.

Életművét a következő nemzetközi és magyar kitüntetésekkel ismerték el: 1982-ben megkapta a Lilienfeldi Érdemkereszt arany fokozatát és az oklevelet, 1992-ben Nemzetközi Szent Rita-díjjal, majd 2006-ban Parma Fidei - a Hit pajzsa díjjal tüntették ki. 2008-ban Érd Város Díszpolgára lett, 2011-ben megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje polgári tagozata díjat, 2015-ben pedig Mindszenty emlékéremmel jutalmazták.

2016. december 17-én Punk Gemma elöljáróvá választásának 70. évfordulóját - amely egyedülálló a világegyházban -, fogadalomtételének 70. és apátnővé benedikálásának 45. évfordulóját ünnepli a ciszterci nővérek közössége.

Jézus az apostolok kiválasztása után tanítványaival együtt hazatért.
  Mk 3,20-21

2017. január 15-22., vasárnap-vasárnap
Imahét a Krisztus-hívők egységéért

2017. január 15-22., vasárnap-vasárnap
Ökumenikus imahét püspöki programjai időrendi sorrendben

2017. január 20. (péntek) – 2017. február 19. (vasárnap)
Házasság hete Győrben

Árpád-házi Szent Margit templom búcsú ünnepe

2017. január 22., vasárnap
Az ökumenikus imahét záró eseménye

Érseki búcsúi szentmise a veszprémi Szent Margit templomban

2017. Január 23. és 26., hétfő-csütörtök
Országos Lelkipásztori–Teológiai Napok Egerben

Szent Ágnes szűz, vértanú

Ágnes fiatalon vállalta a vértanúságot. Bízott Istenben, és ez a bizalom győzelmet hozott. Istenben való bizakodásunk meghozza a győzelmet, ha nem is mindig látható formában, ha nem is mindig e földi keretek között. Isten ígéretének örökösei lettünk. Mint az ígéret örököseinek nem szabad elfáradnunk, hogy ellanyhulnunk a szeretet cselekedeteiben. Mi már nemcsak az ígéret reményében élünk, hanem a tapasztalás bizonyosságával valljuk, hogy utunk abba a szentélybe vezet, ahová már a fő, Krisztus belépett.