Elhunyt Szendi József nyugalmazott veszprémi érsek
2017. július 23., vasárnap 16:48

Szendi József nyugalmazott veszprémi érsek július 23-án a veszprémi kórházban, életének 96. évében visszaadta lelkét Teremtőjének. Július 31-én 11 órakor engesztelő szentmisét mutatnak be az elhunyt lelki üdvéért a Szent Mihály-bazilikában, majd örök nyugalomra helyezik a székesegyház altemplomában.

Szendi József 1921. október 31-én született Székesfehérváron. 1944. december 24-én szentelték pappá, szintén Székesfehérváron.

Káplánként szolgált Zsámbékon, Csákváron, Pesthidegkút-Remetekertvárosban. Székesfehérváron dolgozott hitoktatóként, teológiai tanárként, prefektusként majd szentszéki jegyző és kórházlelkész volt. 1957-től 1959-ig lelkészként szolgált Csepel-Királyerdőn, majd plébánosként Pákozdon. 1969-től 1982-ig kerületi esperes, szentszéki bíró és teológiai tanár volt Esztergomban, majd székesfehérvári kanonok 1980 és 1982 között.

1982. április 5-én címzetes püspökké és a veszprémi egyházmegye apostoli kormányzójává nevezték ki. 1982. április 21-én szentelték püspökké Esztergomban. Veszprémi megyéspüspökké 1983. szeptember 3-án nevezték ki. Megyéspüspöki beiktatása 1983. december 7-én volt. Metropolita érsekké 1993. május 30-án nevezték ki. Az érseki palliumot 1993. június 29-én vette át.

Ő volt a veszprémi egyházmegye 100. püspöke, 1993-tól pedig első érseke. 1997-ben vonult nyugalomba, azóta a veszprémi Szent Ferenc Papi Otthon lakója volt. 2005-ben megkapta a Hit Pajzsa díjat. 2011-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjével tüntették ki. 2016-ban Székesfehérvár tiszteletbeli polgára lett. 2014-ben ünnepelte pappá szentelésének 70. évfordulóját. Egészen az utolsó hetekig naponta mutatott be szentmisét a papi otthon melletti ferences templomban. Temetéséről később intézkednek.

A nyugalmazott főpásztor lelki üdvéért az engesztelő szentmiseáldozatot 2017. július 31-én, hétfőn délelőtt 11 órakor mutatják be a Szent Mihály-főszékesegyházban; földi maradványait a szentmise után, a bazilika altemplomában helyezik örök nyugalomra.

Forrás és fotó: Veszprémi Főegyházmegye

Bárcsak felismernéd te is, legalább ezen a napon, ami üdvösségedre szolgál!

Szent Kelemen pápa, vértanú

Kelemen a római püspöki székben Szent Péter harmadik utódja volt (92?101). Iréneusz 185 körül azt írja, hogy Kelemen még látta és hallotta az apostolokat. Szent Pál mint munkatársát említi a filippiekhez szóló levélben (4, 3). Híres Szent Kelemennek az a levele, amelyet a viszálykodó korintusi egyháznak írt. Ez a legrégibb bizonyítéka annak, hogy a római püspök Szent Péter tekintélyével intézkedett más egyházak ügyeiben is.

Szent Kolumbán apát

543 körül született Írországban. Kolostorban nevelkedett, később pedig itt tanított. 48 éves korában 12 társával átjött az európai szárazföldre és a mai Franciaországban és a Bódeni-tó partján fejtett ki missziós munkát. Szerzetesszabályokat írt és ő alapította a bobbiói apátságot. Meghalt 615. november 23-án.