Hajdúdorogi Görög Katolikus Egyházmegye
2007. március 21., szerda 16:32

A Hajdúdorogi Görög Katolikus Egyházmegye elmúlt évi (2006.) lelkipásztori és hitéleti adatai

Hívek 270.000
Papok 219
Aktív papok 198
Szerzetes papok 7
Szerzetesnők 3
Kispapok 49
Keresztelés 2375
Elsőáldozás 1556
Bérmálás* 42
Házasságkötés 604
Temetés 2473

* A keleti egyházban a kereszteléskor megbérmálják a gyermeket, az itt jelzett 42 fő protestáns hitről tért át, vagy gyermekkorában római katolikus pap keresztelte meg, de az egyházjog szerint görög katolikus, ezért később bérmálkozott.

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)

Szent X. Piusz pápa

1835-ben Riese nevű falucskában született. Családi neve Giuseppe Sarto volt. Páduában tanult, 1855-ben szentelték pappá és 1884-ben mantuai püspökké. Később velencei pátriárkává és bíborossá nevezték ki. 1903-ban Rómába indult a pápaválasztásra. Szerénységében gondolni sem mert arra, hogy őt választják meg Szent Péter utódává, mert menettérti jegyet váltott a vonatra. Pápai jelmondata: ?Mindent megújítani Krisztusban." Ezt igyekezett is megvalósítani: bevezette a gyakori szentáldozást, megújította az egyházi életet (liturgia, jog), küzdött a tévtanítás felé hajló eszmék ellen. A pápai széken is lelkipásztor maradt, nagy imádkozó és segítő. Meghalt 1914. augusztus 20-án.