Erdő Péter: példa nélküli zarándoklat indult II. János Pál pápa temetésére
2005. április 7., csütörtök 14:52

Példa nélkül állónak nevezte Erdő Péter bíboros, prímás az MTI-nek adott nyilatkozatában azt a zarándoklatot, amelynek százezrei a világ különböző részeiből azért indultak el, hogy jelen lehessenek II. János Pál pápa gyászszertartásán pénteken a Vatikánban. "Mindenképpen példátlan esemény, de egyben jelzi azt, hogy új időket élünk" - mondta a Rómában tartózkodó esztergom-budapesti érsek csütörtökön. Erdő Péter kiemelte: olyan korban élünk, amikor növekszenek a lehetőségek és növekszenek a kockázatok is; "ha tetszik, emelkedik a tét". "Fényesebbek a fények és sötétebbek az árnyékok, globalizálódik minden, még a hit, még a vallásos élet is. Ebben lehetőségek is vannak, de hihetetlen felelősséggel jár" - hangsúlyozta.

II. János Pál megértette a kornak ezt az üzenetét, és úgy reagált, ahogyan a mélyen és nagyon személyesen hívő embernek reagálnia kell: fenntartás nélküli szeretettel - fűzte hozzá. A bíboros rámutatott arra, hogy amikor a pápa ravatalánál imádkozott, kétszázezer ember állt sorban, és azóta is folyamatosan érkeznek a zarándokok, hogy elbúcsúzhassanak a katolikus egyházfőtől.

De nem csak a Vatikánban, hanem világszerte azt látni, hogy megemlékezések áradata indul, a kezdeményezések elemi erejűek és spontánok - mondta. Példaként említette, hogy múlt pénteken, amikor az első imavirrasztást tartották II. János Pálért, sok templom előtt elkezdtek gyülekezni az emberek és a papok akkor kinyitották a kapukat.

Beszámolt arról is, hogy az utóbbi napokban rengeteg gyóntató ül világszerte a templomokban, mert az emberek gyónni akarnak, olyanok is, akik 8-10-15 évvel ezelőtt gyóntak utoljára. "Valóban egy nagyon elemi erejű és spontán mozgalomról van szó" - mondta, ezek közé sorolva azt is, hogy a budapesti fiatalok csütörtökön este fáklyás zarándoklat keretében szeretnék végigjárni a pápa által meglátogatott helyeket a magyar fővárosban.

Erdő Péter kiemelte, hogy a fiatalok személyes megszólítása "nagyon magasra tette a mércét"; olyan emberre van szükség, olyan pápára, de püspökre, papra is, aki személyesen tudja adni Krisztust, és látszik rajta, hogy fenntartás nélkül képviseli ezt. Mint mondta, a fiatalok megérezték, hogy II. János Pál pápa jelmondata (Totus tuus - Egészen a Tiéd) nem csak egy szép kifejezés, "neki ez az élete". Úgy tűnik, hogy a mostani fiatalok észreveszik a hitelességet és megbecsülik - tette hozzá.

Erdő Péter szólt arról is, hogy megrendítő élmény volt számára ott állni II. János Pál pápa ravatalánál. "Én néhány perccel a halála után láttam édesapámat, édesanyámat is. Ehhez hasonló érzés volt; háromszor és hosszasan imádkozhattam a ravatala mellett, és az egyik alkalommal ott, a ravatalnál kértek fel, hogy legyek főcelebránsa egy olyan szentmisének, amelyen több ezer ember volt a Szent Péter-bazilikában és több mint száz pap vett részt" - idézte fel, jelezve, nem is remélte, nem is számított erre.

"Mindenképpen megrendítő volt, és ahogyan a szüleimnek az esetében azt éreztem, hogy itt fekszik holtan és fölravatalozva az az élet, amelyik bennem folytatódik, hát ezt éreztem itt is annak a személynek a jelenlétében, aki engem püspökké szentelt, aki nekem Krisztus nevében a küldetést megadta... nagy felelősség méltóan élni ahhoz a személyhez, ahhoz az életműhöz, ami az övé volt" - mondta személyes hangú visszaemlékezésében Erdő Péter.

(forrás: MTI)

Hirdessétek az evangéliumot minden teremtménynek!

Szent Márk evangélista

Zsidó papi családból származott. Zsidó neve: János. Az Úr szenvedése idején még ifjú volt.