Hivatások világnapja – 2004. május 2., vasárnap
2004. április 28., szerda 15:06

A Katolikus Egyházban minden évben Húsvét negyedik vasárnapján – idén május 2-án – tartják a papi hivatások világnapját. Ekkor a szentmiséken világszerte papjaikért és az új papi hivatásokért imádkoznak a hívek, valamint papnövendékek számolnak be életükről, hivatásuk kialakulásáról.
Számos európai országban, így hazánkban is súlyos gondot jelent a lelkipásztorok évről évre növekvő átlagéletkora, a betöltetlen, és ezért más plébániákhoz csatolt lelkipásztori állomáshelyek számának növekedése, a papi hivatást választók viszonylag alacsony száma. Más földrészeken azonban a papi utánpótlás szempontjából jobb a helyzet.

Magyarország

A legújabb adatok szerint 2300 katolikus pap működik hazánkban, köztük 1800 egyházmegyés és 500 szerzetes. A világi papságra készülő hittudományi főiskolások, egyetemisták száma az idei tanévben 333, a szerzetes kispapoké pedig 129 fő.

Világ

A több mint egymilliárd hívet számláló Katolikus Egyháznak 405 ezer papja van, akiknek kétharmada egyházmegyés, egyharmada pedig szerzetes. A papság összlétszáma az elmúlt negyed században kis mértékben évről évre csökkent, de a jövő szempontjából biztató, hogy az utóbbi években a papi hivatást választók száma jelentős növekedésnek indult, ami elsősorban Afrika és Ázsia fiatal egyházainak köszönhető. Míg 1978-ban 63 ezer, ma 111 ezer fiatal készül e hivatásra a világ országaiban.

Pápai üzenet

II. János Pál pápa az idei világnap alkalmából kiadott üzenetében kéri a katolikus híveket, hogy e napon egyesüljenek a papi, szerzetesi és missziós szolgálatra szóló hivatásokért végzett buzgó imádságban. (A pápai üzenet doc fájlban innen letölthető.)

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)

Példát adtam nektek, hogy amit én tettem, ti is tegyétek meg.