Jöjj, Szentlélek, Úristen!
2005. május 13., péntek 09:11

Pünkösd a húsvéti idő záróünnepe (pentekoszté = ötvenedik nap), ami idén május 15-ére esik. „A Szentlélek Pünkösdkor, az Egyház születése napján minden népre kiárasztotta az istenismeret fényét, és a sok különböző nyelvű embert az egy közös hit megvallásában egyesítette” – énekli az Egyház minden szentmise prefációjában.

Pünkösdkor elsősorban a Szentlélek kiáradására figyel az Egyház, aki ajándékaival tölti el hívei szívét. Ezért a püspökök szerte a világon kiszolgáltatják a bérmálás szentségét, hogy még nyilvánvalóbb legyen az Egyház születésének jelentősége és az evangélium hirdetésének megkezdése.

Bizonyára hasonló megfontolásból XVI. Benedek pápa pünkösdkor a Római egyházmegye diakónusait szenteli pappá.

Az ünnep liturgiájában – misében és a zsolozsmában – ezek a gondolatok térnek vissza, gazdagítva lelkünket a kegyelmi adományokkal és a tanítással. Ezekben a napokban sokszor csendül a katolikusok ajkáról az ének: Jöjj, Szentlélek, Úristen, áraszd reánk teljesen, mennyből fényességedet! Jöjj el, jöjj, el, jöjj Szentlélek Úristen!

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)

Add nekem egy tálon Keresztelő János fejét!

Vercelli Szent Özséb püspök és Eymard Szent Péter Julián áldozópap

Özséb 283 körül Szardínia szigetén született. Rómában volt lektor és ő lett Vercelli (ejtsd: Vercselli) első püspöke. A nyugatiak közül ő vezette be elsőnek papsága számára a közösségi életet. Az ariánusok miatt kétszer is száműzetésbe kényszerült. Meghalt 371. aug. 1-jén.