Jöjj, Szentlélek, Úristen!
2005. május 13., péntek 09:11

Pünkösd a húsvéti idő záróünnepe (pentekoszté = ötvenedik nap), ami idén május 15-ére esik. „A Szentlélek Pünkösdkor, az Egyház születése napján minden népre kiárasztotta az istenismeret fényét, és a sok különböző nyelvű embert az egy közös hit megvallásában egyesítette” – énekli az Egyház minden szentmise prefációjában.

Pünkösdkor elsősorban a Szentlélek kiáradására figyel az Egyház, aki ajándékaival tölti el hívei szívét. Ezért a püspökök szerte a világon kiszolgáltatják a bérmálás szentségét, hogy még nyilvánvalóbb legyen az Egyház születésének jelentősége és az evangélium hirdetésének megkezdése.

Bizonyára hasonló megfontolásból XVI. Benedek pápa pünkösdkor a Római egyházmegye diakónusait szenteli pappá.

Az ünnep liturgiájában – misében és a zsolozsmában – ezek a gondolatok térnek vissza, gazdagítva lelkünket a kegyelmi adományokkal és a tanítással. Ezekben a napokban sokszor csendül a katolikusok ajkáról az ének: Jöjj, Szentlélek, Úristen, áraszd reánk teljesen, mennyből fényességedet! Jöjj el, jöjj, el, jöjj Szentlélek Úristen!

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)

Abban az időben odajött Jézushoz néhány ember, s azokról a galileaiakról hozott hírt, akiknek vérét Pilátus az áldozat vérével vegyítette.

Szent Mór püspök

1000 táján született. Valószínűleg ő volt az a pannonhalmi szerzetes, akit a legenda szerint Szent Imre hét csókkal üdvözölt. Pécsi püspökként felkarolta a káptalani iskolákat, templomokat és kolostorokat létesített. Ő az I. András királyt koronázó három püspök egyike. Kézjegye rajta van a tihanyi alapítólevélen. Ő írta meg a zoborhegyi remete, Szent Zoerárd-András és Benedek életrajzát. 1070 táján halt meg. Tiszteletét 1848-ban hagyta jóvá a Szentszék.