Miklósházy Attila püspök a külföldi magyar pasztorációról
2005. június 13., hétfő 16:19

A történelmi Magyarország határain kívül 283 magyar vagy magyarul beszélő katolikus pap, diakónus és szerzetestestvér teljesít szolgálatot. Többségük azonban nem a magyarság körében dolgozik, hanem misszionáriusok, egyetemi oktatók, illetve a helyi egyházak szolgálatában állnak.

A 2004-es adatok szerint a külföldön élő papok, diakónusok, szerzetesek közül a legtöbben, 118-an Észak-Amerikában, míg 110-en Európában teljesítenek szolgálatot. Itt Németország és Ausztria áll az élen 36-36 pappal, őket követi Olaszország 15 fővel. Ausztráliában 7, Ázsiában 13, Dél-Amerikában pedig 15 magyar pap él.

Észak-Amerikában 35 magyar egyházközség és misszió működik. Dél-Amerikában és a többi kontinensen a missziók együttes száma 28. Európában 25, Ausztráliában 3, Dél-Amerikában pedig 2 található. „A magyar egyházközségek száma évről-évre fogy – mondja Miklósházy Attila, a külföldön élő római katolikus magyarok püspöke. A csökkenő tendenciát jól mutatja, hogy Észak-Amerikában ötven évvel ezelőtt még kilencvenhét katolikus egyházközség működött. Az első generációs emigránsok lassan kihalnak, a papok száma pedig még a hívekénél is gyorsabban fogy. A hívek igénylik a magyar miséket, de a paphiány miatt ezt egyre kevésbé tudjuk nekik megadni. A helyezet javításához még legalább tíz magyar papra lenne szükségünk.”

Hozzászólás

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)

Amit hirdetek, úgy hirdetem, amint az Atya mondta nekem.

Szent György vértanú

Tisztelete valószínűleg a palesztinai Liddából ered. Rengeteg legenda tanúsítja, hogy nagyon népszerű szent a keleti és nyugati Egyházban.

Sigmaringeni Szent Fidél pap, vértanú

Jogot és teológiát tanult. Az egyetemi évek diákmulatságait elkerülte, inkább imádságra fordította szabad idejét.