English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Nemzeti szentély Szent Péter sírja mellett
2005. október 6., csütörtök 12:04

II. János Pál pápa 1980. október 8-án a római magyar kápolna felszentelésekor mondott nagyszerű beszéde ma sem vesztett semmit időszerűségéből. Idézünk belőle:

A magyarországi egyház, valamint Szent István király születésének és megkeresztelkedésének millenniumi megemlékezése után, amely ezredévet elődöm, VI. Pál pápa 1970. augusztus 6-án kelt Sancti Stephani Ortum kezdetű apostoli levelével méltatott, ezekben a napokban ünnepelitek Szent Gellért püspök és vértanú születésének ezredik évfordulóját. Az elmúlt tíz év oly jelentős évfordulói után e kápolna felszentelése az örök zálog és tanúság világos jelentésével bír. A művészet szuggesztív erejével jelzi a jelen és a jövő nemzedékeknek a nemzeti öntudatban mindig elevenen élő történelmi pillanatok állandó hívását. (...) Amikor veletek együtt e monumentális kezdeményezés értékét el akarom mélyíteni, az első gondolat, amely figyelmünket magára vonja, a Magyarok Nagyasszonya iránti tisztelet és áhítat. Máriát szakadatlanul segítségül hívta a nép nemzeti élete sorsdöntő óráiban. Attól az időtől fogva, hogy Szent István a Szent Koronát, a nemzeti egység tisztelt jelképét és az egész népet a legszentebb Szűz gondjaira bízta, egészen a II. világháború fájdalmas és megrázó óráiig, sohasem szakadt meg Magyarország gyermekeinek bizakodó imája Máriához, aki (...) anyai szeretetével gondoskodik Fiának testvéreiről, akik még zarándokúton vannak a sok veszedelemben és bajban.

E misztikus kápolna második világos jelentése kétségkívül a Szent Péter utódához való hűség tanúsítása. A római pápával való hitbeli és egyházfegyelmi egységet hirdeti ez a szentély, amely jel marad. Jele a magyarországi helyi egyház bekapcsolódásának Krisztus Egyházának egyetemes közösségébe.

Ha tekintetünket körülhordozzuk a kápolna domborművein, a magyar szentek és boldogok életjeleneteit ábrázoló műalkotások mintegy koszorúként övezik a Szent Szűz nagy szobrát. (...) Oly sok szent példakép világította meg a magyar nép életének első századait! Ezt látva, önkéntelenül fölmerül a gondolat: a Krisztushoz való ily hősies ragaszkodás hozzá mélyen hasonló embereket teremt, akik készek önmaguk teljes odaajándékozására, hogy előmozdítsák az igazságosságot, a szabadságot és a békét. Csakugyan, amint a II. Vatikáni Zsinat tanítja, az életszentség a földi társadalomban is előmozdítja az emberekhez méltóbb életmódot, továbbá bátorítja és elősegíti az igazi polgári haladást.

(...) A szentek művéből született meg a Krisztus evangéliumára alapozott európai civilizáció és származott az igazi humanizmus kovásza, amelyet áthatottak az örök értékek. Továbbá e műben gyökerezik a lelki értékek elsőbbségének jegyében és tiszteletében kibontakozó polgári fejlődés is. A hit eme tanúinak állhatatossága révén megnyitott távlat ma is időszerű, és azt a kiváló utat jelenti, amelyen haladva tovább építhetjük a békés, szolidáris, valóban emberi Európát. És legyőzhetjük azokat az ellentéteket és viszályokat, amelyek az egyesek és a nemzetek békéjét fenyegetik. Szeretném azt hinni, hogy ez az értékes és máris annyira szeretett kápolna az imádság és az ihlet coenaculumává válik a keresztények és a jóakaratú emberek számára, akik az egyesült Európa békéjének hathatós munkásai akarnak lenni.”








Napi evangelium
Példát adtam nektek, hogy amit én tettem, ti is tegyétek meg.
  Jn 13,1-15

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum