English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Jogbiztonságot kérünk, nem kiváltságokat - Háttéranyag
2005. október 19., szerda 14:23

(Budapest, 2005. október 17.) A Miniszterelnöki Hivatalban 2005. október 14-én került sor három minisztérium és a négy történelmi egyház közötti megbeszélésre. Az egyeztetések folyamán az egyházak most sem privilégiumokat, hanem alkotmányos jogaik érvényesülését, egyenlőséget és jogbiztonságot kértek.

Sajnos minden évben a költségvetési törvény előkészítésének folyamatában ezek a jogok megkérdőjeleződnek. Most is két – az intézményeink létét fenyegető – anyagi természetű probléma szerepel a kormányzati és az egyházi oldal vitájában.


Az első vitatott kérdés a 2004. évi zárszámadási törvény kapcsán az úgynevezett oktatási egyházi kiegészítő korrekciójának összege, amelyet a szakértői egyeztetések folyamán megállapított 1,9 milliárd Ft-ról a kormányzat egyoldalúan mindössze 112 millió Ft-ra csökkentene. Ez azt jelenti, hogy az egy gyermekre jutó egyházi kiegészítő támogatás összege a 2003. évi 150.762 Ft-ról 135.156,5 Ft-ra csökkenne, miközben az önkormányzati kiegészítés ténylegesen 156.399 Ft volt 2004-ben. Azaz a PM és OM Vatikáni-Magyar Vegyesbizottság szakértőinek egyeztetéséhez viszonyítva gyermekenként 21.242 Ft-ot elvonnának az egyházi iskolába járó diákoktól.

Miután a kormányzati oldal nem mutatott készséget egyeztetésre, ezért az október 14-i találkozó után a Katolikus Egyház levélben fordult a parlamenti pártok frakcióvezetőihez és az Országgyűlés elnökéhez, mert a kormányzatot a törvény nem pusztán egyeztetésre kötelezi, hanem az egyeztetésnek megfelelő rendezésre.

A másik vitatott kérdés a 2006. évi költségvetési tervezet, amely szerint oktatási és szociális területen az állami és nem állami intézményeknél egyaránt egyes normatívák csökkennek, mások egyenesen megszűnnek.

Ezek a csökkenések különösen sújtják a vidéki szülők gyermekeit. A kollégiumi normatíva például évi 350 ezer Ft/fő helyett 292 ezer Ft/fő-re csökken.

A normatívák csökkenését a költségvetés tervezete a költségvetési szervként működő kistérségi társulások esetében plusz normatívával ellensúlyozná, amelyből azonban az egyházi intézményeket kizárták. A költségvetés tervezete szerint az egyházi iskolák minden egyes diákja 46 ezer Ft-tal, az egyházi iskolába bejáró diák további 31 ezer Ft-tal kapna kevesebb normatív támogatást évente, mint a kistérségi társulások által működtetett intézményekbe járó társa.

A szociális intézmények alapnormatívái minden esetben lényegesen csökkennek. Különösen súlyos a helyzet az idősek otthonaiban. Itt az alapnormatíva személyenként 59.200 Ft-tal csökken, amennyiben azonban a rászoruló idős ember emelt szintű elhelyezésben részesül (2 ágyas, fürdőszobás szobában) a normatíva csökkenés személyenként 322.200 Ft.

A csökkenést a kistérségi társulások ellátottjai esetében itt is ellensúlyozzák. Az egyházi intézményekben ellátottak legkevesebb 200 ezer forinttal kapnak kisebb támogatást, mint a kistérségi társulások intézményeiben ellátottak.

A költségvetési törvénytervezet jelenlegi formájában rendkívül hátrányos megkülönböztetést tartalmaz az egyházi oktatási és szociális intézményekkel szemben. Ezt értetlenül fogadjuk, és ezért elutasítjuk.

Budapest, 2005. október 17.

Veres András püspök, az MKPK titkára

Fizetni kell az óvodában?

Az egyházi óvódás kevesebbet ér?

Fizetni kell az iskolában?

Az egyházi iskolás kevesebbet ér?

Fizetni kell az iskola felső tagozatában?

Az egyházi felső tagozatos kevesebbet ér?

Fizetni kell a középiskolában?

Az egyházi középiskolás kevesebbet ér?

Többet kell fizetni az ellátásért?

Az egyházi gondozott kevesebbet ér?

Fizetni kell a kollégiumért?








Napi evangelium
Aki e kenyérből eszik, örökké él.
  Jn 6,44-51

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum