Az ökumenikus imahét lezárása Debrecenben
2006. január 23., hétfő 23:39

Felemelően szép ökumenikus istentisztelettel zárult az ökumenikus imahét Debrecenben. A város keresztényei a hagyomány szerint az egységért való imádkozást a debreceni református Nagytemplomban zárták, amely a metsző hideg ellenére zsúfolásig megtelt január 22-én, vasárnap este.
A Debrecen szívében lévő, a magyarországi reformátusok szimbólumaként is ismert templomban az imahét záró istentiszteletén minden évben katolikus püspök hirdeti az igét. A jelen alkalom is igazi élő példája az egységre, a közös imára, közös gondolkodásra törekvésnek, hiszen Bölcskei Gusztáv református püspök Erdő Péter bíborost kérte fel igehirdetésre. A záró imát és a könyörgést Bosák Nándor római katolikus püspök vezette.

„Az ökumenikus imahét hosszú évek óta szívügye sok keresztény egyháznak, közösségnek. Az idei imahét vezérgondolata – „Mert ahol ketten vagy hárman összegyűlnek az én nevemben: ott vagyok közöttük” (Mt 18,20) –, a közös ima, a remény, a keresztények egységének Istentől való kiesdeklése, állandó kísérője, ökumenikus törekvése” – kezdte igehirdetését Erdő Péter bíboros.

„A reménység és a könyörgés mellett hitünk igazságainak átgondolása mellett alkalmunk nyílik az emlékezet megtisztítására is, közös történelmünk átgondolására, engesztelésre a múlt bűneiért és hibáiért, tanulásra, lelki megújulásra, hogy régi hibáink meg ne ismétlődhessenek. Példát mutat számunkra boldog emlékű II. János Pál pápa, aki a tisztelet és a kiengesztelődés jegyében hajolt meg a gályarab prédikátorok emléke előtt Debrecenben. Mi, keresztények Krisztustól olyan ajándékot  kaptunk, amely értékesebb minden földbe rejtett evilági kincsnél” – utalt Máté evangéliumából „a mennyek országa hasonlít a szántóföldben elrejtett kincshez…” kezdetű tanításra a bíboros.

„Ez az evangéliumi szakasz arra ösztönöz, hogy ökumenikus törekvéseinkben, imádságainkban felfedezzük az öröm motívumát. A mennyek országa a mindenható, a végtelenül bölcs és minket végtelenül szerető Isten uralma létünkben, a világtörténelemben és a történelem határain túl, az örökkévalóságban is. Ezzel az örömmel kérdezzük a nemzetek apostolának szavaival, ki szakíthat el bennünket Krisztus szeretetétől?” – tette fel a kérdést a főpásztor.

„Méltán mondhatjuk el Pál apostollal, hogy sem halál, sem élet, sem jelenvalók sem eljövendők, sem hatalmasságok, sem magasság, sem mélység, sem egyéb teremtmény el nem szakíthat bennünket Isten szeretetétől. Ha pedig ekkora közös örömünk van, ha egy a keresztség, amely megigazulásunk forrása, akkor a keresztény létünk gyökere jelen van, amelyből sugárzik az egység. A keresztények egységét előmozdító legnagyobb erő a Krisztushoz tartozásnak az öröme. Az imádság rákényszerít bennünket, hogy belenézzünk isten akaratának a tükrébe, ebben a tükörben kell, hogy áttekintsük az egyéni és a közös dolgainkat” — utalt a nemzet lelki megújulásáért meghirdetett imaévre a bíboros.

„Ezért egyfajta megtisztulást várunk az imádságtól is. Szándékaink, vágyaink nagylelkű felülvizsgálatát, megtisztítását. A lelki életnek, a gondolkodásnak, a mentalitásnak egyfajta megszépülését, és talán a szíveknek a megújulását is. A keresztények egysége pedig Isten szándéka szerint való, hiszen maga Krisztus könyörög főpapi imájában azért, hogy tanítványai egyek legyenek”  – kezdte zárógondolatát Erdő Péter bíboros.

„Az egyház látható egységének itt a földön tanúságtételnek kell lenni. Kötelességünk szívből vágyni a keresztények egységére és közösen imádkoznunk érte. Népünk lelki megújulásának egyik kiemelkedően fontos feladata, hogy hazánkban a kereszténység egységének ügye új lendülettel, megújuló elkötelezettséggel és szeretettel haladjon előre. Kérem keresztény testvéreinket, hogy ebben az értelemben, ha a szívük úgy diktálja, emlékezzenek meg imáikban népünk lelki megújulásáról is, hogy a keresztények testvéri egységének erősítése hozzájárulhasson mindannyiunk lelki megújulásához” – zárta beszédét a főpásztor.

Az ökumenikus istentiszteleten közreműködött az Ökumenikus Kórus, a Nagytemplomi Református Gyülekezet és a Baptista Gyülekezet összevont énekkara, valamint a Debreceni Ifjúsági Fúvószenekar. Orgonán kísért Vad Péter, vezényeltek: Baloghné Kovács Magdolna baptista karnagy és Vass Sándor református karnagy.

Kovács Ágnes/MK

Jézus mondja: Az én juhaim hallgatnak szavamra.

Szent Adalbert püspök, vértanú

Előkelő családból származott, és a keresztségben a Woytech nevet kapta. Magdeburgban nevelkedett. 982-ben Ditmár prágai püspök szentelte pappá, és nem sokkal később utóda lett a püspöki székben.