II. Alekszij pátriárka válaszlevele Erdő Péter bíborosnak
2006. március 24., péntek 17:24

Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke a nemzet lelki megújulásáért kezdett imaév keretében levelet küldött II. Alekszij Őszentségének, Moszkva és egész Oroszország pátriárkájának. Az alábbiakban a pátriárka válaszlevelét közöljük teljes terjedelmében.

2006. március 20.

Őeminenciájának, eminenciás Erdő Péter bíboros úrnak, esztergom-budapesti érseknek, Magyarország prímásának, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnökének

Eminenciás Bíboros Úr!

Szívből jövő köszönetet mondok Önnek 2006. február 7-i leveléért, amelyben kifejezi tiszteletét az orosz nép és az Orosz Ortodox Egyház iránt.

Az 1956-os tragikus események ötvenedik évfordulója, amelyre Magyarországon idén emlékeznek, valóban jó alkalom, hogy még egyszer elgondolkodjunk Magyarország és Oroszország népeinek múltjáról, jelenéről és jövőéről.

A XX. században népeinket nem kevés súlyos megpróbáltatás érte. Az istentagadó hatalom kegyetlen üldözéseinek esett áldozatául az Orosz Ortodox Egyház nagyon sok papja és híve, akik életüket hitvallóként és vértanúként fejezték be. Sokmillió ember halt meg a II. világháború összecsapásaiban. Orosz katonák csontjai nyugszanak a temetőkben szerte Magyarországon, és orosz földben lelt végső nyugalomra sok ezer magyar katona.

Népeink háború utáni történelmében nem kevés a sötét lap, amelyek közül az egyik az 1956-ban történt események. A rájuk való emlékezés fájdalommal és őszinte sajnálattal tölti el szívünket.

A történelmi múlt viszontagságai okozta sebek csak imádsággal, bűnbánattal és megbékéléssel gyógyíthatók be. Az összes ártatlanul szenvedett és elpusztult lélekért imádkozva, Krisztus Egyháza a gondolkodás megváltoztatására és belső megújulásra hívja a mai kor embereit. Annak az „eljövendő városnak” a felépítésére hív, amelyet Pál apostol szavaival, minden keresztény keres (Zsid 13,14). Ezért én megértem és magamhoz közel állónak érzem az Önök törekvését, hogy az idei évet a magyar nemzet lelki megújulásának évévé tegyék.

Bízom benne, hogy ebben a megújulásban részt vesznek a magyar ortodox keresztények is – a Moszkvai Patriarchátus Magyar Egyházmegyéjének papjai és hívei. Örömmel tölt el, hogy Eminenciád és a mi Magyar Egyházmegyénk között jó és szívélyes viszony alakult ki. Megragadom az alkalmat, hogy meghívjam Önt a budapesti Petőfi téri Nagyboldogasszony székesegyházba, ahol féltőn őrzik és fejlesztik a magyar Ortodoxia sajátságos lelki és liturgikus hagyományait.

Eminenciás Bíboros Úr! Az Oroszország és Magyarország közötti kapcsolatok jelenleg fejlődőfélben vannak. Erről tanúskodik, többek között a Sárospataki Református Kollégium könyveinek visszaadása, amelyeket a németek a II. világháború során elvittek Magyarországról, a háború után pedig Oroszországba kerültek, mint hadizsákmány. A könyvek visszaadása a történelmi igazság helyreállítását jelenti, ami mélységes elégedettséggel tölt el bennünket.

Engedje meg, hogy zárásképpen Isten el nem fogyó segítséget kívánjam Önnek Krisztus Egyháza szolgálatában, istenáldotta nyájának és az egész magyar népnek pedig jólétet és felvirágzást.

Szeretettel Krisztusban:

Alekszij
Moszkva és egész Oroszország pátriárkája

Erdő Péter bíboros levele itt  olvasható.

Kép: www.szimandron.hu

Amit hirdetek, úgy hirdetem, amint az Atya mondta nekem.

Szent György vértanú

Tisztelete valószínűleg a palesztinai Liddából ered. Rengeteg legenda tanúsítja, hogy nagyon népszerű szent a keleti és nyugati Egyházban.

Sigmaringeni Szent Fidél pap, vértanú

Jogot és teológiát tanult. Az egyetemi évek diákmulatságait elkerülte, inkább imádságra fordította szabad idejét.