Hivatások világnapja – május 7.
2006. május 5., péntek 09:41

A Katolikus Egyházban minden évben húsvét negyedik vasárnapján – idén május 7-én – tartják a papi hivatások világnapját. Ekkor a szentmiséken világszerte papjaikért és új papi hivatásokért imádkoznak a hívek.

XVI. Benedek pápa az idei világnap alkalmából a hagyományoknak megfelelően üzenetet intézett a hívekhez. Ebből idézünk: „A papi küldetés az Egyházban pótolhatatlan. Ezért, annak ellenére, hogy bizonyos helyeken a papság hiánya mutatkozik, nem csökkenhet a bizonyosság afelől, hogy Krisztus folyamatosan hív olyan embereket, akik – az apostolokhoz hasonlóan – elhagyják mindenüket és teljesen a szent titkok megünneplésére, valamint az evangélium hirdetésére és a pasztorális küldetésre szentelik magukat.” (A teljes szöveg itt olvasható.)

A nyugati világban, így hazánkban is súlyos gondot jelent a lelkipásztorok évről évre növekvő átlagéletkora, a betöltetlen, és ezért más plébániákhoz csatolt lelkipásztori állomáshelyek számának növekedése, a papi hivatást választók viszonylag alacsony száma. Más földrészeken azonban a papi utánpótlás szempontjából sokkal jobb a helyzet.

Az 1,1 milliárd hívet számláló Katolikus Egyháznak 406 ezer papja van, akiknek kétharmada egyházmegyés, egyharmada pedig szerzetes. A papság összlétszáma az elmúlt negyed században kis mértékben évről évre csökkent, de a jövő szempontjából bíztató, hogy az utóbbi években a papi hivatást választók száma jelentős növekedésnek indult, ami elsősorban Afrika és Ázsia fiatal egyházainak köszönhető. Míg 1978-ban 64 ezer, 2004-ben 113 ezer fiatal készült e hivatásra a világ országaiban.

Hazánkban a legújabb adatok szerint 2559 katolikus pap működik, közülük 1991 egyházmegyés és 568 szerzetes. A világi papságra készülő hittudományi főiskolások, egyetemisták száma az idei tanévben 259 fő, a szerzetes kispapoké pedig 93 fő.

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)

Beteljesedett!