Megkezdődött a Brenner János-emlékév
2006. december 18., hétfő 11:14

Veres András szombathelyi megyéspüspök ünnepi szentmisével nyitotta meg 2006. december 16-án a Szombathelyi Székesegyházban a Brenner János-emlékévet. A szentmisén részt vett Konkoly István nyugalmazott szombathelyi püspök, a Szombathelyi Egyházmegye papjai és papnövendékei, valamint az egyházmegye és az ország több területéről érkező hívek.

Prédikációjában Veres András püspök felidézte a vértanú sorsú pap, Brenner János káplán papi lelkületét, aki nem kereste, hanem elfogadta Isten kezéből a vértanúságot.
A püspök szólt a fiatalokhoz, akik hivatásukat keresve példaképként tekinthetnek Brenner János atyára, és bátorította őket, hogy ne féljenek elfogadni Istentől a papi hivatást, és ne vonakodjanak arra igent mondani. A papsághoz szólva a következőket mondta a püspök: "Közületek jó néhányan még ismerték Brenner János atyát. Sőt köztetek is vannak olyanok, akiknek hozzá hasonlóan üldöztetés és szenvedés jutott osztályrészül papi voltotok miatt. Tisztelettel és hálával emlékezem meg rólatok is ebben a szentmisében, hogy hűségesnek és állhatatosnak bizonyultatok a megpróbáltatásban."

A hívekhez intézett beszédét a következőképpen fejezte be a püspök: "Imádkozzunk ebben a szentmisében, s ha kérhetem minél gyakrabban otthon is, új papi hivatásokért egyházmegyénk számára! Imádkozzunk a már felszentelt papokért is, hogy növekedjenek az életszentségben! Végül imádkozzunk mindnyájunkért, hogy ebben az emlékévben növekedjünk hitünkben, hivatás- és állapotbeli szeretetünkben, Isten és az Egyház iránti elkötelezettségünkben, hűségünkben és áldozatkészségünkben! Isten tegye teljessé mindazt a jót, amit elkezdett bennünk!"

A szentbeszédet követően ünnepi körmenetben hozták be a székesegyházba Kisléghi Nagy Ádám festőművész Brenner János portréját ábrázoló olajfestményét, amelyet ez alkalomra az egyházmegye papsága készíttetett. A festményt Dr. Gyürki László kanonok, a boldoggá avatás egyházmegyei posztulátora és Hencz Ernő plébános, Brenner János egykori kispaptársa adta át az adományozó papság nevében az Egyházmegyének.
Brenner József püspöki helynök, a vértanú pap testvére megemlékezett arról, hogy testvérének képeit egykor a hatóságok elkobozták a hívektől, a győri szemináriumban pedig levetették a falról az őt ábrázoló képet. Brenner József megköszönte a papságnak ezt a képet, amely méltó módon állít emléket a vértanúnak.

Az ünnepi misét követően a székesegyház melletti Egyházmegyei Kollégiumban, amely egykor a papnevelő intézet volt, és amelyben Brenner János is tanult kispapként, kiállítás nyílt, amely a rábakethelyi káplán életútját és vértanúságának emlékeit mutatja be. A kiállítás egész évben várja a híveket.

Forrás: Brenner János-emlékév Előkészítő és Szervező Bizottsága, Szombathely

Példát adtam nektek, hogy amit én tettem, ti is tegyétek meg.