English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Keresztútjárás
2007. március 9., péntek 13:17

A magyarpolányi kálváriaA húsvétot megelőző nagyböjt péntekjein országszerte keresztutat járnak a katolikus hívek, amely a templomokban, illetve sok településen szabadtéren lévő (kálvária) tizennégy stáció előtti imádságból áll. A keresztúti ájtatosság elmélkedő imádság, amelyben a hívők – egyedül vagy közösségben – fölidézik Jézus keresztútjának történéseit.

A keresztútjárás hagyománya az apostolok koráig nyúlik vissza. A keresztút eredetileg az az útvonal Jeruzsálemben, amelyet Jézus végigjárt a kereszttel a Golgotáig. Ezt nevezik via dolorosának (a fájdalmak útja), illetve via crucisnak (a kereszt útja). A hagyomány szerint e szent úton már a föltámadás utáni napokban végigmentek néhányan (az utolsó vacsora terme, Annás és Kaifás háza, Golgota, Szentsír, Praetorium, Getszemáni kert, Olajfák hegye, Kidron-völgy, Sion hegye). Jézus édesanyja, Szűz Mária is felkereste fia szenvedésének helyeit annak mennybemenetele után.

Később emlékkápolnákat is létesítettek az útvonal főbb állomásainál. A ferencesek vezetésével már a XIV. századtól zarándokok látogatták, bár azok az állomások nem voltak teljesen azonosak a maiakkal. Európában elsőként Itáliában imádkozták a stációkat. Szabadtéren a németek állítottak föl először keresztutat a XV. században – hét állomással. A tizennégy stációs forma Betlehemben 1518-tól honosodott meg, Európa-szerte csak a XVIII. században terjedt el. Az állomások számát, a keresztút felállításának helyét, körülményeit és az ájtatosság módját XII. Kelemen pápa szabályozta és egységesítette 1731-ben kiadott rendeletében.

Számos szép, művészi keresztutat, kálváriát találunk szerte az országban. Híres többek között a magyarpolányi, melyről képeket közlünk, valamint a magyarok által emelt fatimai keresztút is, melyet végigjárt a tavalyi engesztelő imaévben az Erdő Péter bíboros által vezetett nemzeti zarándoklat.

Keresztutak címmel az Új Ember Kiadó a nagyböjt elején megjelentette Adoremus kiadványának különszámát, melyben helyet kaptak - többek között - Prohászka Ottokár, Szedő Dénes OFM, Csanás Béla, Thomas Merton és Michel Quoist keresztúti elmélkedései is.

 

Fotó: Lauer Tamás, Szerdahelyi Csongor


Magyarpolány Magyarpolány
Magyarpolány

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)






Napi evangelium
Beteljesedett!
  Jn 19,12-42

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum