Szalézi Szent Ferenc-sajtóösztöndíj 2004
2004. szeptember 6., hétfő 14:13

Szalézi Szent Ferenc2004-ben a Magyar Katolikus Újságírók Szövetsége, a Magyar Újságírók Országos Szövetsége, a Magyar Újságírók Közössége és a Sajtószakszervezet elnökei, valamint a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára által alkotott bíráló bizottság a beérkezett ajánlások alapján az elektronikus sajtó kategóriában Dr. Harsányi Ildikónak, a Magyar Rádió szerkesztő-riporterének, az írott sajtó kategóriában Farkas P. Józsefnek, a Kecskeméti Lapok és az Alföldi Lapok főszerkesztőjének adományozta a Szalézi Szent Ferencről elnevezett sajtóösztöndíjat.

Egyházunk meggyőződése, hogy a médiumokat eredményesen lehet felhasználni az apostolkodás legkülönfélébb területein, hiszen legnemesebb céljuk, hogy a társadalomban élő emberek egységét és haladását elősegítsék. Ebből kiindulva az Egyház Isten ajándékának tekinti a tömegkommunikációs eszközöket, amelyek „a Gondviselés szándéka szerint az embereket testvériségben egyesítik, és segítséget nyújtanak ahhoz, hogy a megváltás művében együttműködjenek.” (Communio et progressio). A kommunikációs eszközök gyors fejlődése elindított egy olyan folyamatot, amely lebontja az emberek között a tér és idő által emelt válaszfalakat. A társadalomnak, a közösségeknek jól tájékozott személyekre van szükségük, hogy a megszerzett információk által együtt tudjanak működni a közjóért. Ezért kiemelkedő erkölcsi felelősség hárul az újságírókra, akik információs és ösztönző munkájukkal befolyásolhatják társadalmunkat jó és rossz irányba egyaránt. Éppen ezért támogatást érdemel a közjóért fáradozó, értékápoló és tartalmas műsorokat szolgáló sajtómunka: a jó szellemű rádiós, televíziós műsorok és az írott anyagok, amelyek informatív, építő jelleggel bírnak, bekapcsolják a hallgatót, nézőt és olvasót az Egyház életébe, és lelki táplálékul is szolgálnak.
 Az újságírói hivatás megbecsülésének jeléül a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia 2001-től minden évben meghirdeti a Szalézi Szent Ferencről elnevezett sajtóösztöndíjat, amelynek célja a katolikus értékrend szakmailag megalapozott és hiteles képviseletének elősegítése az írott és az elektronikus sajtóban.
A díjazottak eddigi munkásságukkal tanúbizonyságot tettek a keresztény értékrend követéséről és azt szakmailag igényesen képviselték a hazai tömegtájékoztatásban.

Dr. Harsányi Ildikó

Dr. Harsányi Ildikó a Magyar Rádió szerkesztő-riportere.

Elsőként Kerényi Lajos atyával dolgozott együtt 1987-ben, aki a párválasztásról és a keresztény családi értékekről beszélt – akkor még egész szokatlan módon. 1989 után hetenként jelentkezett „Szeretetszolgálat” című sorozatával, melynek fő témája a szerzetesrendek újjáalakítása volt. Ebből alakult ki a Petőfi Rádióban jelenleg is tartó szombat délelőtti önálló műsor a „PAX rádió” és a „Szeretet közösségei”.

Az elmúlt évben az „Aranyemberek” sorozatban hónapokon keresztül olyan egyházi személyeket mutatott be, akik példaértékű életúttal tanúskodnak hitükről.

Ez idő szerint a „Hit, hivatás, hitvallás” műsorába a világi hivatásukban is sikeres, tanúságtevő keresztényeket hív meg és mutat be a hallgatóságnak. Harsányi Ildikó a „Kard és kereszt” című műsorában, illetve a „Hitélet és történelem” sorozatában, a misék közvetítésével és a Vallási félórák felelős szerkesztőjeként a keresztény értékek bemutatását missziós feladatának tartja. Tizenkét éve vezeti a „Keresztény éjszakák” című éjfél utáni élő műsort.

Két évvel ezelőtt eddigi színvonalas munkájáért és annak értékes és tartalmas voltáért Nívó-díjjal jutalmazták.

Harsányi Ildikó szakmai felkészültsége, témaválasztása, gondos, tudatos munkája sok szép és érdekes műsorral gazdagította és gazdagítja a Magyar Rádió programját.

Farkas P. József

Farkas P. József újságíró-szerkesztő a Kecskeméti Lapok és az Alföldi Lapok főszerkesztője, emellett a Petőfi Népe Bács-Kiskun megyei napilap külsős egyházügyi szakírója, a Kecskeméti Televízió és a Kecskemét térségi Gong Rádió külsős egyházi műsorkészítője és
-vezetője.

Újságíróként külön figyelmet szentel a kisebb és nagyobb vallási közösségek munkáinak bemutatására, és elsőrangú feltáró tevékenységének köszönhetően lettek ismertté az alföldi szórványtelepülések és falvak rendszerváltozás előtti időkben elrejtett humán kincsei.

Farkas P. József a 80-as évektől a kalocsai főpásztoroknak volt nem hivatalos média-tanácsadója. Ebben az időszakban több mint száz főpapi üzenetet, tanítást sikerült közvetítenie és publikálnia a megyei és országos lapokban. Rendszeresen ad hírt a Katolikus Egyház fontos eseményeiről, emellett a hívek számára eligazodást segítő cikkeivel tűnt ki. Kiemelkedőnek bizonyultak tematikus összeállításai, alkalmi mellékletei, amelyek egy-egy fontos témát, ünnepi eseményt mutattak be sokoldalúan.

Az egyházközségek vezetőségével és tagjaival kialakult mély, bizalmi kapcsolat eredményeképpen Farkas P. József számos hitéleti megmozdulás szervezésében és nyilvánossá tételében segédkezett. Szervezőmunkájának köszönhetően – amellyel anyagi és humán erőforrást mozgósított – egyházmegyei építkezések és rendezvények valósultak meg. Kiadóként és szerkesztőként sok értékes kiadvánnyal gazdagította mind Kecskemét városát, mind egyházmegyéjét. Nevéhez fűződik többek között a példaértékű, évente megjelenő Katolikus Megyei Egyházi Kalendárium. Részt vett több helyi, települési újság alapításában, újraindításában. A Kecskeméti Lapok és az Alföldi Lapok főszerkesztőjeként is nehéz gazdasági feltételek mellett stabilizálta a rábízott vállalkozást.

Farkas P. József áldozatos, buzgó és példás tevékenységével meghatározó módon szolgálja Kecskemét városának és körzetének kulturális fejlődését.

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)

Hogyan adhatja testét eledelül nekünk?