Paskai László bíboros 80 éves
2007. május 8., kedd 12:01

Ezen a napon ünnepli 80. születésnapját Paskai László bíboros. A főpásztort ma délben köszönti Erdő Péter bíboros, valamint az Esztegom-Budapesti Főegyházmegye segédpüspökei, esperesei és volt munkatársai. Paskai László 1927. május 8-án Szegeden született. Tanulmányait a szegedi piarista gimnáziumban, majd a budapesti Pázmány Péter Római Katolikus Hittudományi Akadémián végezte.

1951. március 3-án szentelték pappá. Az azt követő években a Szeged-Csanádi Egyházmegye püspöki hivatalában, a Szegedi Hittudományi Főiskolán, a Központi Papnevelő Intézetben, majd a Pázmány Péter Római Katolikus Hittudományi Akadémián teljesített szolgálatot, s töltött be különböző vezetői tisztségeket.

1978-ban címzetes püspökké, veszprémi apostoli kormányzóvá, egy évvel később veszprémi megyéspüspökké, 1982-ben pedig kalocsai koadjutor érsekké nevezték ki.

1987. március 6-án esztergom-budapesti érsekké, Magyarország prímásává, egy évvel később, 1988. június 28-án bíborossá nevezték ki. 1987 és 2002 között volt az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye érseke.

15 éves főpásztori szolgálati idejében volt 1988-ban a Szent Jobb országjárása, 1989-ben az egyházi élet újraindulását eredményező kárpátaljai látogatása, 1991-ben Mindszenty bíboros földi maradványainak hazahozatala, valamint II. János Pál pápa első lelkipásztori látogatása, 1994-ben, 50 év után a Magyarországon megtartott első egyházmegyei zsinat, 1996-ban a Szentszék és Magyarország kapcsolatát bemutató kiállítás Esztergomban, 2000-ben a Szent Korona ünnepélyes elvitele Esztergomba, 2001-ben kiállítás a Vatikánban az ezeréves magyar kereszténységről.

Nyugdíjba vonulása óta Esztergomban, a Simor Papi Otthonban lakik, és ahol tud, segít a lelkipásztorkodó papságnak és a bíboros főpásztornak.

Paskai László 1986 és 1990 között a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke volt.

Kép: hitvallas.hu

Jöjjetek, Atyám áldottai, vegyétek birtokba a világ kezdetétől nektek készített országot!

Szent Kelemen pápa, vértanú

Kelemen a római püspöki székben Szent Péter harmadik utódja volt (92?101). Iréneusz 185 körül azt írja, hogy Kelemen még látta és hallotta az apostolokat. Szent Pál mint munkatársát említi a filippiekhez szóló levélben (4, 3). Híres Szent Kelemennek az a levele, amelyet a viszálykodó korintusi egyháznak írt. Ez a legrégibb bizonyítéka annak, hogy a római püspök Szent Péter tekintélyével intézkedett más egyházak ügyeiben is.

Szent Kolumbán apát

543 körül született Írországban. Kolostorban nevelkedett, később pedig itt tanított. 48 éves korában 12 társával átjött az európai szárazföldre és a mai Franciaországban és a Bódeni-tó partján fejtett ki missziós munkát. Szerzetesszabályokat írt és ő alapította a bobbiói apátságot. Meghalt 615. november 23-án.