Paskai László bíboros 80 éves
2007. május 8., kedd 12:01

Ezen a napon ünnepli 80. születésnapját Paskai László bíboros. A főpásztort ma délben köszönti Erdő Péter bíboros, valamint az Esztegom-Budapesti Főegyházmegye segédpüspökei, esperesei és volt munkatársai. Paskai László 1927. május 8-án Szegeden született. Tanulmányait a szegedi piarista gimnáziumban, majd a budapesti Pázmány Péter Római Katolikus Hittudományi Akadémián végezte.

1951. március 3-án szentelték pappá. Az azt követő években a Szeged-Csanádi Egyházmegye püspöki hivatalában, a Szegedi Hittudományi Főiskolán, a Központi Papnevelő Intézetben, majd a Pázmány Péter Római Katolikus Hittudományi Akadémián teljesített szolgálatot, s töltött be különböző vezetői tisztségeket.

1978-ban címzetes püspökké, veszprémi apostoli kormányzóvá, egy évvel később veszprémi megyéspüspökké, 1982-ben pedig kalocsai koadjutor érsekké nevezték ki.

1987. március 6-án esztergom-budapesti érsekké, Magyarország prímásává, egy évvel később, 1988. június 28-án bíborossá nevezték ki. 1987 és 2002 között volt az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye érseke.

15 éves főpásztori szolgálati idejében volt 1988-ban a Szent Jobb országjárása, 1989-ben az egyházi élet újraindulását eredményező kárpátaljai látogatása, 1991-ben Mindszenty bíboros földi maradványainak hazahozatala, valamint II. János Pál pápa első lelkipásztori látogatása, 1994-ben, 50 év után a Magyarországon megtartott első egyházmegyei zsinat, 1996-ban a Szentszék és Magyarország kapcsolatát bemutató kiállítás Esztergomban, 2000-ben a Szent Korona ünnepélyes elvitele Esztergomba, 2001-ben kiállítás a Vatikánban az ezeréves magyar kereszténységről.

Nyugdíjba vonulása óta Esztergomban, a Simor Papi Otthonban lakik, és ahol tud, segít a lelkipásztorkodó papságnak és a bíboros főpásztornak.

Paskai László 1986 és 1990 között a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke volt.

Kép: hitvallas.hu

Minden jó fa jó gyümölcsöt terem, a rossz fa pedig rossz gyümölcsöt terem.

Szent Ireneusz püspök és vértanú

Iréneusz 130 körül született. Szmirnában Szent Polikárp tanítványa volt. 177-ben lett Lyon püspöke. Nemcsak jelentős teológus, hanem tanúja is az apostoli tradíciónak. Ez teszi írásait különösen értékessé. Ő irányítja Kelet-Gallia misszionálását. Egyike azon első egyházatyáknak, akik a római egyház elsőbbségét vallják. ?Ahol az Egyház, ott van Isten Lelke is.?