Informatika az egyházmegyékben
2007. május 23., szerda 22:00

„Informatika az egyházmegyékben, szemlélet és gyakorlat – alkalmazható példák a Váci Egyházmegye életéből” címmel szakmai napot tartottak május 22-én Budapesten, amelyen többek között bemutatták a Váci Egyházmegye interneten elérhető sematizmusát.

A találkozót az MKPK Titkárságnak informatikai osztálya és a Váci Egyházmegye szervezte, azzal a céllal, hogy szorosabb együttműködés és tapasztalatcsere induljon el az egyházmegyékben informatikával foglalkozó munkatársak között.

„Közhelyként mondanánk, hogy Istentől kaptunk megint a történelem során egy újabb ajándékot, és ez az informatika, amellyel az előttünk élő nemzedékek nem találkozhattak, de mi már ebbe csöppentünk bele, és egyre gyorsuló tempóban találkozunk ennek a lehetőségeivel. Ez az Úristentől kapott ajándék, és ugyanakkor feladat, hogy arra használjuk, amire az Isten adta, hűen szép hagyományainkhoz, hiszen elődeink mindig elöl jártak az alkalmazott tudományokban – s talán van behoznivaló hátrányunk” – fogalmazott a találkozót lezáró sajtóbeszélgetést megnyitva Beer Miklós váci megyéspüspök.

A Váci Egyházmegye tervei szerint kiépítendő komplex egyházmegyei nyilvántartás és teljes portálrendszer felé vezető úton  a Váci Egyházmegye sematizmusának megjelenése az „első mérföldkő” elérését jelenti.

A sematizmus folyamatos fejlesztés alatt áll mind tudásában, mind adattartalmában. Mindig naprakész információkat tartalmaz az egyházmegye szervezeti felépítésével, intézményeivel, közösségeivel kapcsolatban, illetve az azokat vezető személyekre vonatkozóan. Az egyházmegyei levéltár segítségével időrendben visszafelé haladva is bővül, így történeti kutatások számára is jól használható forrást jelenthet.

Az adatok naprakész voltát az garantálja, hogy nem külön nyilvántartásról van szó, hiszen közvetlenül a hozzá kapcsolódó rugalmasan fejleszthető központi adatbázisba kerülnek bele a dispozíciók, és minden, az egyházmegye életét érintő változtatás. „Mindenki számára olyan hiteles hely kíván lenni, ahol minden szükséges információ megtalálható, naprakészen” – mondta  Balogh Attila informatikus.

Az egyházmegye honlapját a pasztorális munka támogatására hozták létre: egyfelől információt kíván nyújtani az egyházmegye életével kapcsolatban, másfelől teret és kapcsolódási lehetőséget annak tagjai számára. A modern kommunikációs eszközök, az informatika által nyújtott lehetőségek ugyanis sokkal hatékonyabbá tehetik a személyes találkozások előkészítését, a közös munkát.

A Váci Egyházmegyében püspöki kezdeményezésre minden plébánia rendelkezik számítógéppel, és ahhoz célirányosan összeállított, nyílt forráskódú, Debian Linuxra épülő programcsomaggal, amely a plébánia, illetve a közösség, intézmény életében felmerülő szükségleteknek megfelelő programokat tartalmazza. A plébániák internet-hozzáféréssel is rendelkeznek.

Magyar Kurír/katolikus.hu

Fotó: Rochlitz Bernadett

Uram, kihez menjünk? Az örök élet igéi nálad vannak.