Szombaton iktatják be az új egri érseket
2007. június 4., hétfő 12:56

Az Egri Főegyházmegye Érseki Hivatala örömmel közli, hogy Dr. Ternyák Csaba kinevezett egri érsek beiktatására a június 9-én, szombaton, 10.30-kor kezdődő ünnepi szentmise keretében kerül sor az egri bazilikában. A jeles eseményen a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tagjai, külföldi és hazai egyházi méltóságok, világi elöljárók, az egyházmegye papsága és hívei vesznek részt.

Mint már ismeretes XVI. Benedek pápa március 15-én elfogadta Seregély István egri érsek lemondását az Egri Főegyházmegye vezetéséről az Egyházi Törvénykönyv 401. kánonjának első paragrafusa értelmében. A nyugalomba vonuló főpásztor utódául a Szentatya Ternyák Csaba címzetes eminentianai érseket, a Papi Kongregáció titkárát nevezte ki.

Ternyák Csaba 1953. december 4-én született Fertőszentmiklóson. Teológiai tanulmányokat végzett a győri Egyházmegyei Szemináriumban, majd Budapesten a Központi Papnevelő Intézetben, ahol a Pázmány Péter Hittudományi Akadémia hallgatójaként teológiai doktorátust szerzett.

1979. június 21-én szentelték pappá Győrben, ahol 1980-82-ig püspöki szertartó. 1982 és 1986 között ugyanott püspöki titkár. 1986-tól 1988-ig dogmatikai tanulmányokat végzett Rómában, a Gergely Egyetemen. 1988-tól 1992-ig a római Pápai Magyar Intézet rektoraként működött. 1992-től 1997-ig a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára. 1992. december 24-én esztergom-budapesti segédpüspöki kinevezést kapott. 1993. január 6-án II. János Pál pápa szentelte püspökké Rómában. 1997. december 11-én címzetes eminentianai érsekké és a Papi Kongregáció titkárává nevezték ki.

A Szent István által 1004-ben alapított egyházmegyének Ternyák Csaba a 81. főpásztora és a 13. érseke.
Az egri érsekség hazánk legnagyobb kiterjedésű, híveinek száma alapján pedig (690 ezer) az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye után a második legnépesebb egyházmegyéje.

Hirdessétek az evangéliumot minden teremtménynek!

Szent Márk evangélista

Zsidó papi családból származott. Zsidó neve: János. Az Úr szenvedése idején még ifjú volt.